xVybraná videa
x Jsme geneticky naprogramováni tak, abychom prodělali určité nemoci a dožili se určitého věku. Vedle toho nás však velkou měrou ovlivňuje prostředí.
V biologii probíhá velká změna. Tajemství lidského genomu bylo takřka rozluštěno a lidstvu se nabízí fantastické perspektivy pro léčení i těch nejzákeřnějších nemocí. Klonování zvířat je skutečností, klonování lidí brání jen právní předpisy... Uvědomujeme si, že jsme vlastně naprogramováni, abychom se dožili určitého věku a prodělali určité choroby. Genetika nám nabízí - a v historicky nedaleké budoucnosti skutečně poskytne - prostředky, jak se naší predestinaci vyhnout. Francouzští dokumentaristé nás zavádějí do předních evropských výkumných center a na základní otázky spojené s genetikou a epigentikou tam hledají odpověď.

Přednáška Tajemství genů je příběhem o evoluci genetické informace (genomu). Pojednává o možných scénářích počátků života na Zemi, světu molekul RNA, které jsou starobylejší než známé molekuly DNA. Je pojednáno o „životním minimu" genomu bakterie, velikostech genomů a hlavních součástech genomu rostlin, živočichů i člověka, ale i o skákajících genech (transposonech). Lidský genom je porovnán s genomem našich nebližších příbuzných primátů a je zodpovězena otázka, zda byl neandertálec naším předkem. Na závěr se přednášející zamýšlí nad tím, co dělá člověka člověkem.
Související odkaz
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.