The Dark Side of Tulum

Nezávislý dokument, který zkoumá jak krásu, tak zradu místa Tulum v Mexiku – a co je možné udělat pro jeho změnu. Více na webu www.thedarksideoftulum.com

Tulum v Mexiku je bohaté na historii a přírodní krásy. Je to však také na pokraji ekologického kolapsu. Nový dokument The Dark Side of Tulum zkoumá skrytý mor znečištění a co to znamená pro budoucnost tohoto populárního ráje.

První segment filmu upozorňuje na nejvýznamnější nároky společnosti Tulum na slávu. Tulum je domovem největší světové podvodní řeky, druhého největšího bariérového útesového systému a téměř 100 míst starobylých mayských zřícenin. Se svou opuštěnou kulturou, zářivými výhledy na oceán, jeskyněmi krajiny a plyšovou vegetací se Tulum stal cílem pro turisty po celém světě. Tento nárůst počtu obyvatel, spojený s chamtivostí a korupcí jeho zástupců, ukázal na ekologickou rovnováhu poloostrova až na pokraj.

Velké oblasti džungle jsou vykáceny, aby vytvořily cestu pro 40 000 obyvatel a 2 miliony ročních turistů. Masivní skládka v džungli krajiny a úniky nebezpečných materiálů do zásob pitné vody. Místní zařízení na úpravu vody jsou špatně vybavena pro řádné zvládání těchto rizik. Plastové koše lemují dno řeky. Realitní developeři a další obchodní zájmy nadále zaplavují Tulum. Prosazují zvýšenou výstavbu, ale snaží se v tomto procesu vyhnout zásadním ekologickým předpisům.

Současný stav krize je zákeřný – skrývá se v dohledu – a většina návštěvníků pravděpodobně vynechá varovná znamení. To se však může brzy změnit, pokud nebudou přijata smysluplná opatření. To je důvod, proč většina oddaných obyvatel doufá, že zvrátí tento znepokojující příliv skrze vášnivý aktivismus. Film obsahuje rozhovory s několika z těchto osob, které se týkají životního prostředí, a nastiňuje kroky, které mohou přispět ke zlepšení životního prostředí v regionu. Tyto návrhy zahrnují použití čistých obnovitelných paliv vyrobených prostřednictvím odpadu, lepší nakládání s odpady a úsilí o ochranu vod, přísnější předpisy a odhodlání je prosazovat s větší pravidelností.

Jak uvádí film, tato úroveň znečištění životního prostředí není v žádném případě omezena na břehy Tulumu.

Krásně natočený a informativně vyprávěný dokument The Dark Side of Tulum funguje  nejen jako malebný cestopis, ale i jako varovný příběh.