War By Other Means
Dokument Johna Pilgeraaustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. More a Davida Munro z roku 1992 – War by Other means – odhaluje ochromující velikost dluhů placených zeměmi třetího světa.
poukazuje na to, že v tzv. roce Live Aid v roce 1985 zaplatila Afrika dvakrát tolik, co jsme dali my jí. Na Red Nose Day 12m vznesené veřejností vrátil úrokových plateb z úvěrů. Rozvojové země věnují větší úroky z půjček a pak někdy dostanou mezinárodní pomoc.
John Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. More vidí systém dluhů jako formu války:
„V mnoha ohledech je to jako koloniální válka. Rozdílem je, že v těchto dnech lidé a jejich zdroje jsou řízeny nikoli Místokráli a okupačními vojsky, ale jinými, více sofistikovanými prostředky, jejichž hlavní zbraň je dluh.“
Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. More sleduje mezinárodní úvěrový systém zpět až k Bretton Woods v roce 1944, kdy byly založeny organizace MMFmezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. More a Světová bankasdružení dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě. Tvoří ji Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj(International Bank for Reconstruction and Development – IBRD), která pomáhá středně bohatým a chudým (ale solventním) zemím v ekonomickém růstu, a Mezinárodní asociace pro rozvoj (International Development Association – IDA), která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa, obvykle formou grantů, bezúročných či nízkoúročných půjček. More.
Dokument se zaměřuje na dopady tohoto systému na Filipínách. 44 procent ze státního rozpočtu Filipín jde na zaplacení úroků zahraničního dluhu. Účinky jsou zobrazeny pomocí grafických scén chudoby. Lidé jsou natočeny jak sbírají odpadky na „dýmající hoře“ aby našli pár věcí na prodej a mohli si koupit jídlo. Dluh je správně popsán jako moderní forma otroctví.
Vliv strukturálních úprav plánů, je, aby zajistil, že splácení dluhu má přednost před vším ostatním. Je dána větší váha na dosažení tohoto cíle než je ochrana životního prostředí nebo humanitární otázky.
Navzdory optimistickým připomínkám v tomto dokumentu z dotazů Světové bankysdružení dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě. Tvoří ji Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj(International Bank for Reconstruction and Development – IBRD), která pomáhá středně bohatým a chudým (ale solventním) zemím v ekonomickém růstu, a Mezinárodní asociace pro rozvoj (International Development Association – IDA), která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa, obvykle formou grantů, bezúročných či nízkoúročných půjček. More, se změnilo jen málo. Ekonomika Filipín je stále zaměřena na splácení úroků z dluhu. Ačkoli se jednou chlubily že jsou jednou z nejvýkonnějších ekonomik regionu. Filipíny tíží velký národní dluhu a desítky milionů lidí žijí v chudobě. V roce 2004 byl veřejný dluh odhadem 74,2% procento HDP. Roce 2008, 56,9% Hrubý zahraniční dluh vzrostl na 66,27 miliard dolarů a denní příjem 45% obyvatel Filipín zůstává méně než 2 dolary.
Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. More argumentuje pro zrušení dluhů. Tvrdí, že Světová bankasdružení dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě. Tvoří ji Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj(International Bank for Reconstruction and Development – IBRD), která pomáhá středně bohatým a chudým (ale solventním) zemím v ekonomickém růstu, a Mezinárodní asociace pro rozvoj (International Development Association – IDA), která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa, obvykle formou grantů, bezúročných či nízkoúročných půjček. More a Mezinárodní měnový fondmezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. More by měl být zrušen a nahrazen skutečnou rozvojovou agenturou na základě národního zájmu dotčených zemí. Sledujte a učte se, jak jsou rozvojové země, zotročení dluhem a jak bychom jim skutečně mohli pomoci.