A is For Atom
Pohled na vzestup a pád jaderné energie. V padesátých letech si vědci a politici mysleli, že by mohli vytvořit jiný svět s neomezeným zdrojem jaderné energie. Ale věci se začaly měnit. Vědci v Americe a Sovětském svazu byli zmanipulováni k vybudování desítek potenciálně nebezpečných elektráren. Pak přišly katastrofy Three Mile Island a Černobyl, které změnily názory na bezpečnost tohoto neviditelného paliva.
Pandora’s BoxTelevizní seriál BBC od Adama Curtise, který se zabývá důsledky politického a technokratického racionalismu., s pod nadpisem A Fable From Age of Science, je šestidílným dokumentárním televizním seriálem BBC z roku 1992 napsaný a produkovaný Adamem Curtisem, který zkoumá důsledky politického a technokratického racionalismu.
Epizody se zabývají komunismem v Sovětském svazu, systémovou analýzou a teorií herdisciplína aplikované matematiky, která analyzuje široké spektrum konfliktních rozhodovacích situací, které mohou nastat kdekoliv, kde dochází ke střetu zájmů. Herně-teoretické modely se pak snaží tyto konfliktní situace nejen analyzovat, ale sestavením matematického modelu daného konfliktu a pomocí výpočtů se snaží nalézt co nejlepší strategie pro konkrétní účastníky takových konfliktů. Teorie her se uplatňuje v mnoha oblastech lidské činnosti od politologie a válečnictví přes ekonomii a sociologii až po biologii a psychologii. během studené války, ekonomikou ve Spojeném Království v 70. letech, insekticidem DDTaromatická halogensloučenina (organochlorid). Je jedním z nejstarších a nejznámějších insekticidů. V čisté formě je to bezbarvý nebo bílý krystalický prášek, velmi slabé aromatické vůně, velmi špatně rozpustný ve vodě, dobře rozpustný v některých organických rozpouštědlech, například v tucích., vedením Kwame Nkrumahaafrický protikoloniální vůdce, zakladatel a první prezident moderního ghanského státu a jeden z nejvlivnějších panafrikanistů 20. století. v Ghaně v padesátých a šedesátých letech a historií jaderné energie.
Série byla oceněna BAFTA v kategorii „Best Factual Series“ v roce 1993.
A je pro Atom
Závěrečná epizoda byla pojmenována po propagandistickém filmu společnosti General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. z roku 1953, který vysvětluje jadernou energii a představuje z tohoto filmu umělecky vybrané záběry. Epizoda je pohled na historii jaderné energie.
V padesátých letech vědci a politici mysleli, že by mohli vytvořit jiný svět s neomezeným zdrojem jaderné energie. Ale věci se začaly měnit. Vědci v Americe a Sovětském svazu byli zmanipulováni k vybudování desítek potenciálně nebezpečných jaderných elektráren. Z obchodních důvodů se společnosti General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. a Westinghouse rozhodly, že prodávané typy elektráren budou verze založené na reaktorech používaných v jaderných ponorkách, ale budou se prodávat s pochybnými tvrzeními o jejich nákladové efektivnosti a bezpečnosti.
Avšak v roce 1964 bylo u společnosti AEC zjištěno, že zatímco malé reaktory byly bezpečné, větší rozměry jaderného paliva používaného v elektrárnách byly potenciálně náchylné na syndrom Číny – což byla nehoda, kdy by jádro reaktoru mohlo zaplnit dno nádoby, kontejnment reaktoru. Studie ukázala, že by se to mohlo potenciálně stát, a pak by to způsobilo velmi velké škody. Tyto obavy byly z velké části skrývány před veřejností. Epizoda se podrobně zabývá pokusy najít řešení pro problém s Čínským syndromem.
V Sovětském svazu byly reaktory považovány za příliš drahé, dokud nepřišel Brežněv k moci. Za jeho vlády Anatolij Petrovič AlexandrovRuský fyzik, ředitel Kurčatova Institutu, akademik (od roku 1953) a prezident Akademie věd SSSR (1975-1986). Do konce svého života se stal třetím nejvíce vyznamenaným mužem v Sovětském svazu. navrhl levné reaktory, které byly vyrobeny velmi rychle, s velmi malým počtem bezpečnostních prvků, někdy dokonce i bez kontejnerů. To bylo veřejně kritizováno odborníky, ale odborníci byli ponecháni stranou.
V Británii, v roce 1974, zpoždění nativní pokročilé plynově chlazené reaktorové pohonné jednotky způsobilo rozhodnutí přijmout americký PWR design reaktorů.
V Americe však bylo zjištěno, že bezpečnostní systémy, které musely pracovat, aby se zabránilo tavení paliva, nemohly být spolehlivě fungovat za složitých okolností v jaderném reaktoru. Testy prováděné na chladicích systémech nouzového chodu reaktoru, které se zabývají přerušeními potrubí, provedené na zkušebních modelech AEC v Idahu v roce 1971, opakovaně selhaly; často byla voda vytažena z jádra pod tlakem. Bylo zjištěno, že teoretické výpočty neměly souvislost s realitou. Nicméně neměly nutně prokázat, že nebudou fungovat na skutečném reaktoru, a proto se rozhodlo pokračovat v zavedených bezpečnostních systémech, že nejlepší důkazy by mohly nefungovat v případě nehody.
Inženýři, vědci a regulátoři, kteří se snažili zveřejnit potenciální problémy, zjistili, že jejich obavy nebyly zveřejněny. Tyto otázky zůstaly do značné míry neznámé veřejnosti a jaderná energetika měla u veřejnosti vysokou míru důvěry.
Pak přišly katastrofy Three Mile Island v roce 1979 a Černobyl v roce 1986, které změnily názory veřejnosti na bezpečnost této nové technologie. Zjistilo se, že průmysl skrýval problémy a nepředvídatelnou povahu těchto typů reaktorů a že bez jakýchkoli konzultací představoval riziko pro veřejnost.
Dokument dokládá, že typy reaktorů byly zvoleny pouze z obchodních důvodů. Je tu široká škála vědeckých a technických možností, které nebyly zkoumány. Proto by možná jaderná energie měla být vedena veřejnými rozhodnutími a přetvořena, ale více z pohledu morálky.
PANDORA’S BOXTelevizní seriál BBC od Adama Curtise, který se zabývá důsledky politického a technokratického racionalismu.
Z neidentifikovaného propagačního filmu z 50. let 20. století s postavami otce a syna, kteří se dívají přes záliv na město.
Syn: „Kdy to všechno začalo, tati?“
Otec: Je to tak starý příběh, že těžko říct, kdy to vlastně začalo…“ Mohlo to být v roce 1540, kdy Koperník určil Zemi jako smítko prachu pohybující se po oběžné dráze kolem Slunce… nebo to mohlo být v roce 1905, kdy mladý švýcarsko-německý fyzik dospěl k základní pravdě – že hmotu lze přeměnit na energii – a vyjádřil ji rovnicí E = mc2. Pak tu byla další data…
1937: první průmyslový rozbíječ atomů;
1942: první řetězová jaderná reakce;
1945: bomba. Někde v průběhu těchto událostí se objevil úsvit atomové éry. Na naše město tam dole to bude mít obrovský vliv, synu… Pocítí to každé město v Americe. A bude jedno, jestli se tam budou vyrábět lodě, boty nebo pečetní vosk; s atomovou energií přijdou pro lidstvo výhody, které si zatím můžeme jen představovat.“
A jako ATOM
V roce 1945, po skončení války, byli vědci hrdiny – zejména fyzikové, kteří sestrojili atomovou bombu. „Jsou to muži,“ psal časopis Life, „kteří nosí tuniku Supermana a stojí v záři reflektorů tisíce sluncí.“ V představách veřejnosti atomoví vědci ovládli děsivou sílu, která mohla doslova přetvořit svět.
Ze záběrů Roberta Oppenheimera, hlavního vědce projektu Manhattan, ve filmu Rozhodnutí svrhnout bombu (1965).
„Věděl jsem, že svět už nebude stejný. Vzpomněl jsem si na verše z hinduistického spisu Bhagavadgíta: „Nyní jsem se stal Smrtí, ničitelem světů.“ „Předpokládám, že jsme si to mysleli všichni, tak či onak.“
Mnozí z vědců, kteří pracovali na atomové bombě, cítili hluboký pocit viny za to, co udělali. Byli přesvědčeni, že nyní mají morální povinnost využít obrovské síly, které uvolnili, k lepším, mírovým účelům. Nepředpokládali však, jaké požadavky na ně budou kladeny, až se jejich věda dostane z laboratoří do světa politiky a velkého byznysu. Ztratili by kontrolu a byli by nuceni dělat kompromisy a podvádět.
Dr. Chauncey StarrAmerický elektrotechnik a odborník na jadernou energii., fyzik, projekt Manhattan 1943-1946
A tak jsme najednou zjistili… že jako vědci a technologové jsme schopni masivním způsobem změnit rámec, v němž společnost funguje. Já a mnozí další jsme měli pocit, že jaderná energie představuje pro svět velkou energetickou budoucnost. Musíte pochopit, že… to bylo poprvé, kdy lidstvo našlo zdroj energie, který nebyl běžným přírodním jevem na Zemi. Oheň samozřejmě vzniká pokaždé, když do lesa udeří blesk; jaderná energie byla něco úplně jiného – vytvořili jsme ji my. A naše schopnost dát světu něco, co se zdálo být – a stále se zdá být – neomezeným zdrojem energie pro budoucnost, byla pro každého vědce a inženýra pravděpodobně tou nejzajímavější filozofickou představou, jakou jste mohli najít.
Ze záznamu televizního projevu prezidenta Eisenhoweraamerický pětihvězdičkový generál a 34. prezident Spojených států amerických. ze září 1954.
„Dnes jsme v Shippingportu v Pensylvánii začali stavět první atomovou elektrárnu komerční velikosti. “ Lidstvo se tak přiblížilo k naplnění dávného snu o nové a lepší Zemi. „Vědci nám poskytli příklad jaderné vědy v praxi. V této štafetě, kterou drží v rukou, je malý zdroj… neutronů. Tento zdroj neutronů přenesu na toto místo, v němž máme uran, a nastavíme trochu atomového štěpení. Tím se posune značka na stupnici a nakonec se rozsvítí světlo, na které ukáže, a projekt bude zahájen.“
V této všeobecné náladě nadšení pro vědu se politici začali dívat na atomovou energii jako na něco víc než jen levnou elektřinu. Stala se cestou k lepšímu světu.
Prof. Jurij I. Korjakin, vedoucí výzkumného oddělení Ústavu energetického výzkumu SSSR.
Byla to léta velkých nadějí. Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. právě zemřel a k moci se dostal Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv.. Věřili jsme, že atomová energie povede k lepšímu životu pro všechny. Ke všemu jsme byli hypnotizováni Leninovým heslem: „Komunismus rovná se sovětská moc plus elektrifikace celé země“. Atomová energie byla považována za cestu ke komunismu.
Ve stejné době, kdy Eisenhoweramerický pětihvězdičkový generál a 34. prezident Spojených států amerických. zahájil výstavbu v Shippingportu, Rusko náhle oznámilo, že již postavilo první jadernou elektrárnu na světě. Sověti neprozradili, že na provoz elektrárny je potřeba více elektřiny, než kolik jí vyrobí. V roce 1956 pak do jaderného závodu vstoupila další země. V tomto případě měl atom za úkol obnovit slávu minulosti.
Záběry z (pravděpodobně) Británie 50. let 20. století
Hlasový záznam: „Zítra Její Veličenstvo královna zde v Calder Hall v Cumberlandu otevře první jadernou elektrárnu na světě, která bude fungovat v průmyslovém měřítku.“
„Naše prosperita ve viktoriánské éře,“ napsal vládní vědecký poradce lord CherwellBritský fyzik a vlivný vědecký poradce britské vlády od počátku čtyřicátých let do počátku padesátých let, zvláště u Winstona Churchilla. V době druhé světové války obhajoval "bombardování" nebo "strategické bombardování" německých měst a civilních domovů tím, že falešně informoval Winstona Churchilla o studii o psychologickém dopadu německého Birminghamského Blitzu a Hull Blitz na místní obyvatele. Také pochyboval o sofistikovanosti nacistické technologie radaru a existenci jeho zbraňovém raketovém programu "V" ., „byla zásluhou lidí, kteří posunuli Británii o osmdesát let dopředu ve využívání parní energie. Naše prosperita v nadcházejícím století bude záviset na tom, zda se naučíme využívat skrytou energii uranu.“
Z televizního záznamu Richarda Dimblebyho, který uvádí venkovní přenos BBC z otevření jaderné elektrárny Calder Hall.
„Uran… (Zvedne a drží v ruce kazetu) No, tak tohle je uran. Ta malá černá věc, kterou držím v ruce: dvě libry této formy uranu. A potenciální energie, kterou by to mohlo při správném použití vydat, se rovná energii – nebo teplu, chcete-li lepší slovo -, kterou vyprodukuje dva tisíce šest set tun uhlí. To je uran.“
Ze záznamu královnina zahajovacího projevu
„…atomoví vědci nás řadou geniálních objevů přivedli na práh nového věku …“. S hrdostí nyní otevírám Calder Hall, první britskou atomovou elektrárnu.“
Britská vláda oznámila, že do roku 1965 bude polovina elektřiny v zemi pocházet z jaderné energie. Koncem padesátých let natáčela Komise Spojených států pro atomovou energii filmy, které zobrazovaly „atomovou budoucnost“ v Americe. Vědci navrhovali jaderná auta, letadla a rakety. Jiní předpovídali celá nová města poháněná obrovskými atomovými motory. Pokud mohl být nějaký výrobek „atomový“, musel být dobrý.
Vladimir Ivanovič Merkin, konstruktér prvního sovětského civilního reaktoru.
Byl to zlatý věk. Vědci a inženýři hýřili nápady. Najednou se zdálo, že je možné všechno; síla vědy byla neomezená.
Neidentifikované záběry, většinou krajiny natočené z nízko letícího letadla (americké, 50. léta 20. století?).
Hlasový záznam: „Věda pro svět – dynamický svět, který se rychle pohybuje, létá, reaguje na záblesky na obrazovce radaru; sleduje jízdní řády, kde je vše vypočítáno na sekundy a zlomky sekund … Věda pronikla do naší existence a už se od ní nedokáže odpoutat …“
Další neidentifikované záběry, zde (pravděpodobně) z místa pro jadernou elektrárnu
Hlasový záznam: „Elektrárna má stát na břehu lesního jezera. V době odpočinku panuje kolem staveniště magické ticho …“
Nyní však, právě když se vědci nechali unášet na vlně publicity, začali zjišťovat, že vyrábět jadernou energii bude mnohem obtížnější, než si původně mysleli. Problémem byly náklady na stavbu reaktorů; ukázalo se, že jsou příliš drahé na to, aby mohly konkurovat konvenčním palivům. V Sovětském svazu to vedlo k rostoucímu tlaku na rychlou výstavbu, často bez řádné ochrany před jadernou radiací. V únoru 1957 zemřel na následky náhodného výbuchu radioaktivity projektant, který měl na starosti celý program jaderné energetiky.
Vladimir Ivanovič Merkin
Dostali jsme se pod tlak na snižování nákladů; existovala snaha, aby tato energie byla levná a široce dostupná. I když jsme chápali, že reaktory musí být bezpečné, vždy jsme museli mít na paměti především náklady. Postupovali jsme tak rychle, [že] prostě nebyl čas přijmout všechna bezpečnostní opatření. Možná proto se bezpečnost začala zanedbávat – zejména možnost obrovské havárie.
V říjnu 1957 pak došlo v Británii k velké nehodě.
Ukázka z novinového filmu
Hlasový záznam: „Havarijní stav v atomové elektrárně Windscale – a mléko z dvou set čtverečních mil zemědělské půdy je odsouzeno jako radioaktivní.“
Jádro reaktoru se vznítilo a vychrlilo vysoké množství radioaktivity po celé severozápadní Anglii. Uvolněná radioaktivita byla mnohem horší, než se veřejnosti říkalo. Některé vědce to vedlo ke zpochybnění rychlosti, s jakou byla tato technologie prosazována, aby mohla konkurovat fosilním palivům. Patřil k nim i Christopher HintonBritský jaderný inženýr a vedoucí stavby Calder Hall, první velké komerční jaderné elektrárny na světě., vědec, který Windscale vybudoval. Ten byl pověřen realizací vládních plánů na levnou elektřinu.
Sir Kelvin Spencer, hlavní vědecký pracovník ministerstva energetiky v letech 1954-1959.
Hinton byl naprosto čestný člověk; a když zjistil, že se o relativních nákladech na elektřinu z jaderné energie vyprávěly nejrůznější falešné pohádky, byl šokován – řekl mi to, že byl naprosto šokován. Uvědomil si, že odhady nákladů na jadernou energii ve srovnání s náklady na energii z uhlí jsou provařené; a když jsem se ho zeptal: „Proč jste s tím nic neudělal?“, odpověděl: „No, nemohl jsem, protože ta věc zašla příliš daleko.“ Víte, do té doby se tolik vsadilo na jadernou budoucnost… Musely to být nějaké miliardy, které už utratili. Už bylo pozdě.
Z projevu Harolda Wilsona na konferenci Labouristické strany v roce 1963
„Je samozřejmě klišé, že žijeme v době tak rychlých vědeckých změn, že naše děti přijímají jako součást každodenního života věci, které by ještě před několika lety byly odmítány jako science fiction. „Žijeme možná v rychlejší revoluci, než si někteří z nás uvědomují.“
Politici se nyní angažovali ve prospěch jaderné energie. V roce 1960 přišel labouristický politik Anthony Wedgewood BennBritský politik, spisovatel. Byl poslancem parlamentu po dobu 47 let mezi všeobecnými volbami v letech 1950 a 2001 a ministrem vlády v labouristických vládách Harolda Wilsona a Jamese Callaghana v šedesátých a sedmdesátých letech. s nápadem na stranické politické vysílání. Při hymně Jerusalem by se kamera zvedla z vlnících se kukuřičných polí a odhalila by atomovou elektrárnu.
Zpět na konferenční projev Harolda Wilsona
„… vědomé, plánované, účelné využití vědeckého pokroku, aby byla zajištěna dosud nepředstavitelná životní úroveň a možnost trávení volného času v neuvěřitelném měřítku.“
Jaderní vědci se nyní nechali strhnout politickým nadšením pro to, čeho může věda dosáhnout. Přesto jen málo z nich, ať už v Británii, Americe nebo Sovětském svazu, vědělo, jak splnit sliby, které si dali.
Z propagačního filmu ATOMIC ACHIEVEMENT společnosti Westinghouse
Hlasový komentář: „Nad naším světem svítá nový úsvit: nadějný úsvit atomové éry. Jaké výhody…“
Dvě velké americké společnosti, Westinghouse a General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem., však již do jaderné technologie investovaly miliony dolarů. Pro ně už nebylo cesty zpět. V roce 1961 řekl nový generální ředitel General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. svým zaměstnancům: „My tuhle jadernou věc prosadíme.“
Hlasový záznam: „můžeme pokročit k novým a ještě větším úspěchům v atomové éře. To je naděje, která nás čeká v tomto ranním světle nového úsvitu.“
Kontrola nad jadernými technologiemi přešla z rukou vědců na průmyslníky. Ti se nyní chystali podstoupit obrovský hazard: učinit jadernou energii nejen praktickou, ale i ziskovou.
Bertram Wolfe, generální ředitel, GE Nuclear Energy
Jmenuji se Bert Wolfe, vedu program mírové jaderné energetiky společnosti General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. a toto je budova, která je vyrobena jako model skutečného varného reaktoru … Můžeme přijít přímo sem, do zařízení, kde je dole v dutině umístěn reaktor s vařící vodou.
Společnosti General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. a Westinghouse převzaly nejjednodušší formu jaderného reaktoru – původně určenou pro ponorky – a přepracovaly ji v obřím měřítku. Ty pak nabízely energetickým společnostem za příznivé ceny. Výrobci se rozhodli, že veškeré dodatečné náklady ponesou sami. Vsadili na to, že se jim podaří rozjet kolotoč, díky němuž bude jaderný byznys ziskový. Klíčovou postavou byl obchodník.
Bertram Wolfe
Prodávali jsme po jednom a pokaždé, když jsme nějaký prodali, uspořádali jsme oslavu – vzpomínám si, jak jsme měli schůze a někdo přišel a řekl: „Prodali jsme rostlinu (někomu)!“ a všichni jsme vstali, podali si ruce a… šli na oběd, dali si víno a připili si… Byla to velká oslava. Pak jsme koncem šedesátých let začali prodávat po desítkách, takže se z toho stal opravdový byznys.
Rostliny se prodávaly často ještě předtím, než byly navrženy. Energetické společnosti věřily tvrzení výrobce, že díky velkému objemu reaktorů dosáhnou úspor z rozsahu. Tyto prodeje pak byly uváděny dalšímu kupujícímu jako důkaz správnosti tvrzení výrobce. Reaktory se tak stávaly většími a většími – a fungovalo to. Obě korporace (Westinghouse a General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem.) prodaly desítky elektráren doma i v zahraničí. Pouze Velká Británie odmítla podlehnout.
Z propagačního filmu společnosti General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. A is for Atom (1952).
Hlasový komentář: „Obr s neomezenou silou, který je člověku k dispozici. Člověk buduje lepší budoucnost pro své děti – a děti svých dětí – v novém světě atomového věku…“
Vedoucí jaderní vědci se však obávali o bezpečnost těchto obrovských elektráren. Středem reaktoru bylo uranové jádro. Jeho teplo pohánělo generátory. Jádra byla nyní tak velká, že kdyby se z jakéhokoli důvodu ztratil přívod vody, která je udržovala v chladu, roztavila by se. Vědci se obávali, že takové jádro by pak prohořelo podlahou ochranné obálky. Teoreticky by nic nebránilo tomu, aby se objevilo na druhé straně světa. Říkali tomu „čínský syndrom“. Mezi pochybovači byl i Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie., muž, který navrhl původní ponorkový reaktor.
Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie., ředitel Národní laboratoře Oak Ridge 1955-1974
Dokud byl reaktor tak malý jako podmořský mezilehlý reaktor – který měl výkon jen šedesát megawattů -, pak byl ochranný obal absolutní. To není úplně správně, protože –
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie., který vede rozhovor mimo kameru, přeruší rozhovor: Když říkáte „ochranný obal byl absolutní“, myslíte tím, že byl bezpečný?
Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie.: Bylo to bezpečné. Ale když jste přešli na šestisetmegawattové a tisícimegawattové reaktory, nemohli jste to zaručit – protože jste si mohli v nějaké velmi vzdálené situaci představit, že by se kontejnment protrhl roztavenou hmotou, a tato změna, jak tvrdím, nastala v důsledku obrovského ekonomického tlaku, aby byly reaktory co největší.
V roce 1964 zkoumal tým vědců pracujících pro americkou Komisi pro atomovou energii možné následky jaderné havárie. Došli k následujícím závěrům: „V naší studii jsme nezjistili nic, co by bylo vlastní reaktorům nebo bezpečnostním systémům, jak jsou nyní vyvinuty, a co by zaručovalo, že nedojde k závažné havárii reaktoru nebo že ochranné bezpečnostní systémy neselžou. Pokud by k takovým haváriím došlo, mohly by vzniknout velmi velké škody.“
Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie. … a tehdy se začal hroutit jaderný sen.
V roce 1965 se vědci, kteří radili americké Komisi pro atomovou energii, snažili přimět výrobce, aby své reaktory učinili bezpečnějšími.
Z blíže neurčeného (černobílého) televizního pořadu o aktuálním dění nebo zpravodajství.
Moderátor: „Dobrý večer. Jak jste jistě slyšeli, v New Yorku bude stát atomová elektrárna. Komise pro atomovou energii udělila společnosti Consolidated Edison povolení k výstavbě jaderné parní elektrárny v Indian Pointu v okrese Westchester.“
Společnost Westinghouse již postavila malou atomovou elektrárnu v Indian Pointu. Nyní požádala AEC o licenci na výstavbu obřího reaktoru na stejném místě. Současně společnost General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. navrhla výstavbu obrovské elektrárny nedaleko Chicaga. Vědci z poradního výboru AEC pro bezpečnost reaktorů se obávali, že roztavení jádra tak blízko velkých měst by mohlo způsobit katastrofu.
Vypracovali dopis předsedovi AEC Glennu Seaborgovi, který musel být podle zákona zveřejněn. V dopise se uvádí, že s elektrárnami budou souhlasit pouze v případě, že výrobci přepracují všechny budoucí reaktory tak, aby v případě havárie, byť nepravděpodobné, nedošlo k úniku roztavené aktivní zóny. Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium. byl horlivým zastáncem velkých reaktorů.
Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium., rozhovor z roku 1966
„Myslíme si, že bude možné postavit obrovské jaderné reaktory, které budou vyrábět elektřinu v řádu milionů kilowattů a využívat slanou mořskou vodu v množství stovek milionů galonů denně…“
Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium. požádal, aby dopis nebyl zveřejněn. „Dopad na průmysl by mohl být vážný,“ řekl, „a veřejnost by ho mohla špatně pochopit.“ On a jeho kolegové komisaři by se problémem zabývali v soukromí.
Dr. Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium., předseda AEC 1961-1971
Mohu jen říci, že jsme se… snažili podniknout takové kroky, abychom se řídili jejich radami [a] provedli změny, které by je učinily bezpečnými.
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie., rozhovor, mimo kameru: Co jste řekli výrobcům?
Dr. Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium.: Měli jsme schůzky s výrobci a diskutovali jsme s nimi o této problematice. Myslím, že dělali, co mohli, a nevím, jestli jsme někdy vyvíjeli obrovský tlak, abychom je přiměli změnit celý jejich výrobní systém.
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie.: Proč ne?
Dr. Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium.: Myslím, že v té době to nebylo považováno za proveditelné.
Dr. David Okrent, předseda Poradního výboru pro bezpečnost reaktorů 1966
Požádali jsme společnost General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem., aby přišla a prodiskutovala, jak by se s tím mohla vypořádat; a v podstatě přišla a ukázala problémy, které by vznikly s jejich ochranným obalem, a naznačila, že si nemyslí, že by chtěla pokračovat v prodeji energetických reaktorů, pokud by se musela vypořádat s problémem taveniny aktivní zóny. Westinghouse ukázal něco, čemu se říká „zachycovač aktivní zóny“, ale žádný důkaz, jak by to fungovalo. Ani jedna ze společností zjevně netoužila po tom, aby se problémem zabývala.
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie., rozhovor, mimo kameru: Nevyhrožoval vám General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem.? Říkali: „Pokud na tom budete trvat, tak se prostě stáhneme…“
Dr. David Okrent Myslím, že to byla určitá hrozba, ano.
Zpět na Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium.
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie.: Co by se stalo, kdybyste řekl: „Myslím, že tyto elektrárny, které staví General Electricnadnárodní společnost se sídlem v americkém městě Fairfield ve státě Connecticut. Byla založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem, který se stal jejím prvním prezidentem. a Westinghouse, jsou potenciálně nebezpečné.“? Co by se stalo, kdybyste to řekl?
Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium.: To je hypotetická otázka… I –
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie.: Měl jsi tu moc to udělat. Co by se stalo?
Glenn Seaborgamerický jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium.: No, samozřejmě jsme jim mohli odmítnout licenci, ale opět si myslím, že v kontextu doby to není otázka, která by dávala smysl.
Indian Point a ostatní reaktory byly postaveny bez přepracování, které výbor požadoval. Místo toho AEC nařídil rozsáhlou modernizaci kapacity systémů havarijního chlazení, aby se zabránilo roztavení aktivní zóny. Výrobci tak v podstatě dosáhli svého. Sami na sebe však nastražili strašlivou past.
Naproti tomu v Sovětském svazu zůstaly velkolepé jaderné plány z 50. let minulého století na rýsovacím prkně. Sovětští plánovači nebyli přesvědčeni o tom, že je lze postavit levně. Fyzici a inženýři trávili dny navrhováním reaktorů, které se nepodařilo postavit.
V polovině šedesátých let se pak k moci dostal Brežněv. Věřil, že cesta ke komunismu vede přes obří technologické projekty. Znovu začal program jaderné energetiky. Dominoval mu Anatolij Alexandrov, slavný fyzik, který navrhl takzvaný reaktor RBMK. Jeho tým plánoval obří verze, které měly být postaveny v okolí sovětských měst.
Anatolij Alexandrov
Věřím a vždy jsem věřil, že jaderná energie je nesmírně důležitá. Žádné jiné palivo – ani plyn, ani ropa, ani v menší míře uhlí – nedokáže lidstvo přežít ani příštích tisíc let. Atomová energie je ekologicky čistší než jakákoli jiná forma energie.
Idylický obraz jaderného ráje zakrýval realitu, v níž se o bezpečnosti téměř neuvažovalo. Reaktory se stavěly velkou rychlostí, aby se snížily náklady a splnil se sovětský plán. Některé z nich neměly vůbec žádný ochranný kontejnment, přestože v nich byl vysoký tlak páry. Velké množství vody, kontaminované radiací z aktivní zóny reaktoru, bylo přečerpáváno do obřích otevřených rybníků.
Prof. Jurij I. Korjakin, vedoucí výzkumu, Ústav energetického výzkumu SSSR
Bylo přijato rozhodnutí o výstavbě obrovských reaktorů o výkonu milionů kilowattů. První byl dokončen v roce 1973 a následovala řada dalších. V bezhlavém spěchu za včasným dokončením se však ztratil smysl pro proporce.
Úryvek z filmu, ve kterém se pracovníci (pravděpodobně) sovětské jaderné elektrárny sprchují a kontrolují, zda nejsou ozářeni.
Hlasový komentář (v angličtině): „V atomové elektrárně je zajištěna naprostá bezpečnost obsluhujícího personálu. Sebemenší radioaktivní zamoření lze zjistit pomocí radiačních monitorů. U východu z umývárny je instalace. To vás nepustí ven, pokud se kolem vás objeví sebemenší stopa radioaktivity“.
Jurij I. Korjakin
Za Brežněva se věci začaly hroutit. Rozmohly se krádeže a nedbalost. Koncem sedmdesátých let dosáhla Brežněvova éra nových vrcholů korupce právě v době, kdy jsme stavěli více atomových elektráren než kdykoli předtím. Naše snahy vyřešit tento problém interně zcela selhaly, a tak jsme se obrátili na veřejnost.
Korjakin a jeho kolega inženýr napsali článek do časopisu Kommunist. V něm otevřeně zpochybnili Alexandrova. Kritizoval nedostatečnou bezpečnost při projektování elektráren, jejich umístění a rostoucí otázku, co dělat s jaderným odpadem. Vyvolal senzaci.
Jurij I. Korjakin
Na tiskové konferenci byl náš článek označen za snůšku lží, ale lidé věděli, že máme pravdu. Vědecká mafie v čele s Alexandrovem byla pevně v sedle – všechny ty medaile a zahraniční cesty. Existuje jedno ruské přísloví: „Pro někoho koláč, pro jiného pukance.“ Obyčejní inženýři jako my dostali na frak. Tak to v životě bývá často.
Británie se mezitím snažila, aby její rostliny fungovaly.
Z epizody seriálu Svět zítřka vysílané v roce 1975
Moderátor (Michael Rodd?): „První z moderních reaktorů chlazených plynem, který se staví zde na pobřeží Kentu v Dungeness, zatím nevyrobil ani jeden watt elektřiny. Objednán byl za 80 milionů liber a měl být uveden do provozu v roce 1972, elektřinu by mohl začít vyrábět až v roce 1977 – a opravdu nikdo netuší, kolik nás to bude stát.“ Proč se tedy věci pokazily? Za prvé, – „
Christopher HintonBritský jaderný inženýr a vedoucí stavby Calder Hall, první velké komerční jaderné elektrárny na světě., rozhovor z roku 1974
„Když byla Calder Hall otevřena, vedli jsme ve světě o tři roky… Mohu být jen strašně smutný, protože jsem viděl, jak je ten náskok … zahozen – těžko se to dá vyjádřit jinak.“
V Americe se dokončovaly obrovské jaderné elektrárny objednané v šedesátých letech. Odpovědní inženýři začínali zjišťovat, jakou past si sami nastražili, když neprovedli přepracování ochranné obálky. Pokud by se roztavené jádro nepodařilo zadržet, pak by havarijní systémy, které měly zabránit roztavení, musely fungovat, ať už by se stalo cokoli. Inženýři museli předvídat vše, co by se mohlo pokazit. Při obrovské složitosti elektráren se to ukázalo jako nemožné.
Robert Pollard, reaktorový inženýr, AEC 1969-1976
Jednou z hlavních věcí, kterou jsme začali zjišťovat, je, že naše teoretické výpočty… neměly silný vztah ke skutečnosti. Předpisy sice vyžadovaly systémy havarijního chlazení – čerpadla a ventily – ale ve skutečnosti jsme neměli žádný základ pro to, abychom věděli, že tato čerpadla a ventily skutečně zabrání roztavení reaktoru, protože míra složitosti snahy předpovědět, co se stane uvnitř obrovského reaktoru uprostřed prasklého potrubí… jsme nemohli dělat žádné závěry, protože jsme neměli žádná fakta, na jejichž základě bychom mohli dělat závěry.
V zimě roku 1971 proběhla na soukromém testovacím pracovišti AEC v Idahu série testů systémů nouzového chlazení aktivní zóny pomocí vody. Nehody byly simulovány na malém modelu reaktoru. Ve všech případech havarijní systémy fungovaly, ale voda nedokázala naplnit aktivní zónu. Často byla vytlačena pod tlakem. Navzdory tomu průmysl i vedoucí členové AEC tvrdili, že bezpečnostní systémy v plné velikosti jsou dostatečně bezpečné.
Robert Pollard
Myslím, že se stalo to, že federální vláda a jaderný průmysl rozhodly, že neexistence důkazu o nebezpečí je téměř stejně dobrá jako důkaz o bezpečnosti. Jinými slovy, i když jsme provedli experimenty, které zpochybnily, že by bezpečnostní systémy v případě havárie skutečně fungovaly, stále jsme měli v záloze větu: „No, možná k havárii nedojde, zatímco budeme pokračovat v práci na zdokonalování konstrukce havarijních systémů.„
Nemohli jsme přece veřejnosti oznámit, že poté, co jsme jí řekli, že elektrárny jsou bezpečné, jsme jí nyní museli prozradit, že jsme se mýlili a že všechny ty bezpečnostní systémy, o kterých jsme jí říkali, nemusí být k ničemu… panebože, to by byl poprask… všichni bychom asi dostali padáka, byl by konec téhle úžasné technologie – z našeho pohledu – a my bychom prostě nemohli… přiznat, že jsme se mýlili; navíc samozřejmě chápete, že tenhle jeden experiment neprokázal, že by havarijní systémy nefungovaly za všech okolností.
28. března 1979, Pensylvánie
28. března 1979 došlo v elektrárně Three Mile Island k odhalení aktivní zóny v důsledku série lidských a mechanických chyb. Reagovalo s párou a vznikl vodík, který explodoval. Žádný z havarijních týmů nedokázal pochopit, co se uvnitř reaktoru děje. Pak náhle tento vrtulník [z něhož byly (pravděpodobně) natočeny záběry na obrazovce] zaznamenal velký radioaktivní mrak, který se snášel k nejbližšímu městu. Hlasy komisařů, kteří měli havárii na starosti, byly nahrány diktafonem, který zůstal běžet na stole.
Z diktafonového záznamu (různé hlasy)
„…Jaký byl váš časový rozsah?“ „Hodinu.“ „Hodinu před čím?“ „Než se nám roztavilo jádro.“ „Než došlo k roztavení jádra?“ „Vy… vy byste měli hodiny ‚do doby, kdy byste generovali štěpné produkty v situaci typu roztavení jádra přes kontejnment…“ „Myslím, že. víš, máme to nejlepší, co máme, Joe; a oni nepřicházejí s odpověďmi – máme…“ „No, nemyslíš, že by se v rámci preventivních opatření měla provést nějaká evakuace?“ „Ne,“ řekl jsem.
(dlouhá odmlka)
„Pravděpodobně – ale musím říct, že to funguje úplně naslepo a nemám vůbec žádnou jistotu, že když nařídíme evakuaci, nepřesuneme lidi… z místa, kde už dostali kus dávky, kterou měli dostat, do oblasti, kde dostanou… víte, budou mít bod pět z toho, co měli dostat, a teď se přesunou někam jinam a dostanou jeden bod…“ „…Joe?“ „Ano, pane.“ „Myslím, že musím zavolat guvernérovi -“ „Ano, pane, myslím, že s ním musíte okamžitě promluvit -“ „to… udělej to okamžitě; operujeme téměř úplně naslepo… tyhle informace jsou nejednoznačné, moje neexistují; nevím… jsme jako pár slepců… zůstaň tady, rozhodni se…“ „Copak nevíme, že to bylo zastaveno?“ „…právě jsme ztratili veškerou komunikaci s řídícím střediskem…“
Čtyři dny technici v elektrárně bezmocně sledovali, jak uvnitř poškozeného reaktoru roste bublina vodíku. Nejvíce se obávali další mohutné exploze. Věděli však, že kdyby se pokusili bublinu z reaktoru vytlačit, mohla by se posunout směrem dolů a zcela odkrýt aktivní zónu. Pak by jim hrozila noční můra v podobě roztavení reaktoru.
Inženýři se ocitli v pasti následků nehody, kterou nikdo nemohl předvídat. Během incidentu na to opakovaně upozorňovali komisaře.
Zpět (pravděpodobně) k diktafonovému záznamu
„… je to způsob selhání, který nikdy nebyl studován; je to prostě… je to neuvěřitelné.“
Dr. Victor GilinskyVedoucí oddělení fyzikálních věd společnosti Rand Corporation před svým jmenováním do první komise pro jadernou regulaci (NRC) v prosinci 1974., komisař jaderného dozoru 1975-1984
Nejvíce na mě zapůsobilo, jak málo jsme o situaci věděli. Bylo velmi těžké zjistit, co se děje… Všichni v tom měli velký zmatek – jak společnost, tak vláda – a spousta dalších lidí, kteří se na tom podíleli; a myslím, že to velmi silně působilo na veřejnost – v podstatě vidět všechny ty muže v bílých pláštích, kteří by to měli vědět, v televizi, jak se škrábou na hlavě… Chci říct, že spousta lidí se ptala, jestli je situace pod takovou kontrolou, jak jim bylo řečeno.
Z americké televizní kampaně proti jaderné energii
Hlasový záznam: „Three Mile Island. Prezidentská komise odhadla, že náklady na havárii mohou dosáhnout 1,8 miliardy dolarů. To je hodně peněz za elektrárnu, která už možná nikdy nebude fungovat.
„Three Mile Island však nebyla první jaderná havárie a nebude ani poslední. Jen v roce 1979 došlo k dvaceti jaderným nehodám, které mohly vést ke katastrofálnímu roztavení americké jaderné elektrárny. „Nenechte se prodat na jadernou energii. Nemůžeme za ni zaplatit.“
Jane Fondováamerická herečka, spisovatelka, politická aktivistka, modelka, cvičitelka a producentka, účastnila se jako aktivistka mnoha politických kauz, jedna z nejznámějších a nejvíce kontroverzních byl její odpor k Vietnamské válce nebo boj za práva původních obyvatel USA. Také protestovala proti válce v Iráku a násilí na ženách. Sebe sama popisuje jako liberála a feministku. promlouvá k davu na shromáždění proti jaderné energii před budovou amerického Kapitolu, září 1979.
„…z jejich energetické politiky budou mít prospěch jaderný průmysl a ropné společnosti; a solárnímu průmyslu věnovali jen ústní podporu…“.
Proti jaderné energii se protestovalo po celém světě. V představách veřejnosti se z něčeho dobrého stala něčím špatným. Velká část hněvu se obrátila proti jaderným vědcům. Ukázalo se, že úmyslně zatajili mnohá rizika a nejistoty, které objevili právě v době, kdy veřejně propagovali zázraky jaderné energie.
Dr. Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie., rozhovor z roku 1966
„V podstatě bychom navždy vyřešili energetický problém, což je samo o sobě mimořádný nový rozměr v lidské zkušenosti; mít energii, která je nejvyšší surovinou…“
Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie., ředitel Národní laboratoře Oak Ridge 1955-1974
Uznávali jsme, že existuje riziko, ale vždy jsme ho považovali za skutečně přijatelné. Ale teď už jsem asi zralejší – starší… a uvědomuji si, že rozhodnutí o tom, že bylo přijatelné, nemůžeme učinit my technologové, ale veřejnost.
Adam CurtisDokumentarista, jeho oblíbeným tématem je "moc a jak to funguje ve společnosti". Jeho dokumenty zkoumají oblasti sociologie, psychologie, filozofie a politické historie., rozhovor, mimo kameru: Proč jste si tehdy myslel, že je to něco, co byste mohl natočit?
Alvin WeinbergAmerický jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín "Faustian bargain" k popisu jaderné energie. po dlouhé odmlce: Víte, myslím, že mě nikdy nenapadlo položit tuto otázku. Jaderný podnik byl vždycky… no, začal jako tajný podnik, samozřejmě; a představa, že by veřejnost byla úzce zapojena do velmi složitých technických otázek – otázek, které přesahují kompetence jakéhokoli člena veřejnosti – prostě se mi nezdálo, že by to byl správný způsob, jak to dělat. A myslím si, že základní otázka zní: „Mohou vedle sebe existovat moderní vtíravá technologie a liberální demokracie?“.
Hlasový překlad toho, co se nakonec ukáže jako přehrávání magnetofonového pásku.
„V trezoru mám záznamy telefonických rozhovorů operátorů v předvečer nehody. Při jejich čtení člověku naskakuje husí kůže. Jeden operátor telefonuje druhému a ptá se: „Tady v programu je uvedeno, co se musí udělat, ale spousta věcí je přeškrtnutých…“. Druhý se na chvíli zamyslí a pak řekne: „Jednejte podle toho, co bylo přeškrtnuto.“ „V Kyjevě jsme vyrazili k jaderné elektrárně. Vůbec mi nešlo do hlavy, že se blížíme k události planetárního rozsahu. Následující den, když jsem se v obrněném transportéru vydal do trosek reaktoru, jsem měl ten pocit hněvu, že neexistují žádná řešení, žádné předem vypracované technické prostředky nápravy. Jistě, říkali jsme, že taková havárie se může stát jen jednou za tisíc let, ale kdo řekl, že to jednou padne na náš rok 1986?“
Jurij Ščerbak, ukrajinský novinář a poslanec po vypnutí přehrávání pásky; titulky
To byl Valerij Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu., jeden z hrdinů Černobylu. Potkal ho zvláštní a tragický osud. Setkal jsem se s ním na podzim roku 1986.
Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu. byl jedním z hlavních architektů ruského jaderného programu. Nyní vedl boj v Černobylu a opakovaně prolétal radiací nad hořícím reaktorem.
Stejně jako v případě Three Mile Island vedl nepravděpodobný sled chyb k výbuchu a roztavené aktivní zóně, která si nyní začala razit cestu skrz základy reaktoru. Stovky dobrovolníků horečně kopaly tunel přímo pod elektrárnou. Do tunelu byl nalit tekutý dusík, aby zmrzla půda pod ním. Naštěstí začal plynný dusík také tlumit požár grafitu. A pak, pátý den, z důvodů, které dodnes nikdo nechápe, začalo jádro chladnout.
Navzdory tomu (Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu. zůstal po celou dobu katastrofy a hrozivých nebezpečí neochvějným obhájcem jaderné energie).
Z televizních záběrů Valerije Legasova a dobrovolníků; překlad zajištěn hlasovým doprovodem
Valerij Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu., zástupce ředitele Ústavu atomové energie
„… Maximální dávka byla 0,7 röntgenu za hodinu; nad reaktorem jsme dostali 0,3 a 0,5 röntgenu…“
Někdo: „Myslíš, že budeme moci mít děti?“
Valerij Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu.: „Ano, nebojte se.“
Někdo: „Jste si jistý?“
Valerij Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu. se smíchem: „Pracuji s radioaktivitou od roku 1964 a mám děti – nebojte se!“
V následujících měsících Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu. změnil názor. V dlouhém nahrávaném rozhovoru s tehdejším sovětským poslancem Jurijem Ščerbakem podrobil celý program jaderné energetiky zdrcující kritice. Problém podle něj spočíval v náročnosti této technologie.
Jurij Ščerbak
S Legasovem jsem měl úžasný rozhovor. Najednou mi začal velmi otevřeně vyprávět o utrpení, které prožil v Černobylu.
Výňatky z rozhovoru Scherbaka s Valerijem Legasovem
Hlasový záznam: „Je snadné si myslet nebo představovat, že nepřítelem je jaderný reaktor. Ale nepřítelem není technologie. Dospěl jsem k paradoxnímu závěru, že technologii je třeba chránit před člověkem. V minulosti – v době, která zahrnovala staré reaktory; v době, která skončila Gagarinovým letem do vesmíru – technologii vytvořili lidé, kteří stáli na ramenou Tolstého a Dostojevského. Byli vychováni v této době velkých humanitních myšlenek; v této době krásného a správného morálního cítění. Měli jasnou politickou představu o nové společnosti, kterou se snažili vytvořit; společnosti, která by byla nejvyspělejší na světě.
Ale už v generacích, které je následovaly, byli inženýři, kteří stáli na jejich ramenou a viděli jen technickou stránku věci. Pokud je však někdo vzdělán pouze v technických myšlenkách, nemůže vytvořit nic nového, nic, za co by byl zodpovědný. „Operátoři reaktoru si tehdy mysleli, že dělají všechno dobře a správně – a porušovali pravidla jen proto, aby to dělali a snažili se to dělat ještě lépe. Ztratili však ze zřetele účel; [to], kvůli čemu to dělali.“
Přesně dva roky po nehodě pak Valerij Legasovsovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu. z neznámých, nepotvrzených důvodů spáchal sebevraždu.
Úryvek z country hitu „Atomic Power“ skupiny Buchananamerický ekonom, známý především svou prací na teorii veřejné volby, za kterou obdržel roku 1986 Nobelovu cenu. Brothers z roku 1946, který pokračuje záběry z následků černobylské katastrofy.
Joseph Morone, historik jaderné vědy
Ve zlatém věku vědy – v době, kdy měla společnost nejoptimističtější pohled na vědu – měla v podstatě špatný pohled na vědu. Měla názor, že… tato podoba technologie, kterou gestikuluje směrem k budově ochranného obalu reaktoru za sebou, je nevyhnutelnou podobou, kterou musí mít; a že pokud má tuto podobu, pak musí být správná. O čtyřicet let později máme podobně naivní pohled – už není zabarvený nadějí a optimismem; je zabarvený pesimismem a strachem – ale stále máme tento názor, že společnost nemůže technologii formovat; že forma, kterou technologie přijme, je forma, kterou musíme přijmout. A stejně jako to nebyla pravda v roce 1950, není to pravda ani dnes.
Nejde o příběh technologie v amoku, ačkoli tak jej mnozí lidé chápou; historie jaderné energetiky je historií politických, ekonomických a sociálních rozhodnutí o technologii – a klíčová rozhodnutí nečinili technologové, ale podnikatelé. To, co vám věda a technologie dávají, je řada možností; a tyto možnosti vás mohou vést jakýmkoli směrem. Je to potenciálně osvobozující síla; ale aby se k ní společnost dostala, musí přestat být náměsíčná a začít si uvědomovat, že to není vědecká volba, není to inženýrská volba – je to morální volba.
Zpět k propagačnímu filmu z 50. let, který byl použit na začátku dokumentu; otec a syn jsou nyní uvnitř a právě dokončili sledování filmu prostřednictvím filmového projektoru.
Otec: „Dobře, Georgi, je to odpověď na tvou otázku?“
Syn: „Jaká je odpověď na otázku? „Určitě ano… Dalo mi to úplně novou perspektivu…“