The Engineers‘ Plot
První část šestidílného seriálu Pandora’s BoxTelevizní seriál BBC od Adama Curtise, který se zabývá důsledky politického a technokratického racionalismu. More, s pod nadpisem A Fable From Age of Science, z roku 1992 napsaným a produkovaným Adamem Curtisem, který zkoumá důsledky politického a technokratického racionalismu.
Epizody se zabývají komunismem v Sovětském svazu, systémovou analýzou a teorií herdisciplína aplikované matematiky, která analyzuje široké spektrum konfliktních rozhodovacích situací, které mohou nastat kdekoliv, kde dochází ke střetu zájmů. Herně-teoretické modely se pak snaží tyto konfliktní situace nejen analyzovat, ale sestavením matematického modelu daného konfliktu a pomocí výpočtů se snaží nalézt co nejlepší strategie pro konkrétní účastníky takových konfliktů. Teorie her se uplatňuje v mnoha oblastech lidské činnosti od politologie a válečnictví přes ekonomii a sociologii až po biologii a psychologii. More během studené války, ekonomikou ve Spojeném království v 70. letech, insekticidem DDTaromatická halogensloučenina (organochlorid). Je jedním z nejstarších a nejznámějších insekticidů. V čisté formě je to bezbarvý nebo bílý krystalický prášek, velmi slabé aromatické vůně, velmi špatně rozpustný ve vodě, dobře rozpustný v některých organických rozpouštědlech, například v tucích. More, vedením Kwame Nkrumahafrický protikoloniální vůdce, zakladatel a první prezident moderního ghanského státu a jeden z nejvlivnějších panafrikanistů 20. století. More v Ghaně v padesátých a šedesátých letech a historií jaderné energie.
Série byla oceněna cenou BAFTA v kategorii „Best Factual Series“ v roce 1993.
The Engineers‘ Plot
Tato epizoda popisuje, jak se bolševičtí revolucionáři, kteří přišli k moci v roce 1917, pokoušeli industrializovat a ovládat Sovětský svaz racionálními vědeckými metodami. Bolševici chtěli přeměnit sovětský lid na vědecké bytosti. Alexej Gastevúčastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník. More využíval sociální inženýrství, včetně stroje sociálního inženýrství, aby byli lidi racionálnější. Gastevúčastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník. More založil Ústřední institut práceorganizace založená v Moskvě pro studium práce. Založil ho Aleksej Gastev v roce 1920. More (TsIT), sovětský think-tank zaměřený na zlepšení průmyslové efektivity.
Ale bolševičtí politici a buržoazní inženýři se dostali do konfliktu. Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More řekl: „Komunisté neřídí nic, jsou řízeni.“ Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More zatkl 2000 inženýrů v roce 1930, z nichž osm bylo odsouzeno přímo na průmyslovém veletrhu. Inženýrské školy daly těm věrným stranám jen omezený výcvik ve strojírenství, aby minimalizovali svůj potenciální politický vliv. Industrializovaná Amerika byla používána jako šablona pro rozvoj Sovětského svazu. Město Magnitogorsk bylo postaveno tak, aby přesně replikovalo ocelové hutní město Gary v americké Indianě. Bývalý dělník popisuje, že šli tak daleko, že vyráběli kovové stromy, protože stromy nemohly růst na stepi.
Koncem třicátých let Stalinovigruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More věrní inženýři, jako Leonid Brežněvsovětský politike, nejvyšší představitel Sovětského svazu (SSSR) v období let 1964–1982. More, Alexej Kosyginsovětský politik, funkcionář Komunistické strany Sovětského svazu. Byl členem ÚV KSSS (1939–1980), kandidátem politbyra (1946–1948, 1952–1953, 1957–1960), členem politbyra (1948–1952, 1960–1980). V letech 1964 až 1980 byl předsedou Rady ministrů Sovětského svazu, tj. vlády SSSR. More a Nikita Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More rostli vlivem, protože Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More odstranil mnoho bývalých bolševických inženýrů. Zaměřili se na využití inženýrství v souladu se Stalinovou politikou pro plánování celé země. V Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More, ústřední instituci centrálního plánování, inženýři předpovídali budoucí racionální potřeby.
Vitalij Semjonovič Lelčuk z Akademie věd SSSR popisuje míru detailu jako absurdní: „Dokonce i KGB bylo řečeno, jaké mají být kvóty zatčení a které věznice měly být používány. Poptávka po rakvích, románech a filmech byla naplánována . “ Zdánlivě racionální měřítka začaly mít nečekané výsledky. Když byl naměřený počet naměřených tun na kilometry, vlaky projížděly dlouhé vzdálenosti, aby splnily kvótu. Pohovky a lustry se zvětšily tak, aby vyhovovaly naplánovanému využití materiálu.
Když Nikita Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More převzal moc po Stalinovigruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More, snažil se o zlepšení, včetně zvažování cen v plánování. Vedoucí Státního výboru SSSR pro organizaci a metodiku tvorby cen je zobrazen s vysokým stohem cenových deníků, které prohlašují, že „To jasně ukazuje, že systém je racionální.“ Akademik Victor GlushkovSovětský matematik, zakládající otec informační technologie v Sovětském svazu a jeden ze zakladatelů kybernetiky. More navrhl použití kybernetiky k tomu, aby řídil lidi jako prostředek k řešení problémů plánování. V 60. letech se začaly používat počítače pro zpracování ekonomických dat. Spotřebitelská poptávka byla počítána počítačem z dat shromážděných průzkumy. Časové zpoždění v systému však znamenalo, že položky již nebyly poptávány v době, kdy byly vyrobeny.
Když Leonid Brežněvsovětský politike, nejvyšší představitel Sovětského svazu (SSSR) v období let 1964–1982. More a Alexej Kosyginsovětský politik, funkcionář Komunistické strany Sovětského svazu. Byl členem ÚV KSSS (1939–1980), kandidátem politbyra (1946–1948, 1952–1953, 1957–1960), členem politbyra (1948–1952, 1960–1980). V letech 1964 až 1980 byl předsedou Rady ministrů Sovětského svazu, tj. vlády SSSR. More převzali moc v polovině 60. let, ekonomika Sovětského svazu stagnovala. Do roku 1978 byla země v plné hospodářské krizi. Produkce se přenesla na „nesmyslný, komplikovaný rituál“ a úsilí o zlepšení plánu bylo opuštěno. Citace vypravěče: „To, co začalo jako velkolepý morální pokus vybudovat racionální společnost, skončilo vytvořením bizarní a iluzorní existence pro miliony sovětských lidí.“
PANDOŘINA SKŘÍŇKA
Pro ty, kteří zahájili revoluci v Rusku před 75 lety, byla věda velkou osvobozující silou. Věřili, že Karl Marxněmecký filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Ekonomicko-filosofické rukopisy, Komunistický manifest a nedokončený Kapitál. More objevil vědecké zákony společnosti, které by nyní používaly k odemknutí bran
nový svět, kde by všichni byli rovní a svobodní.
Ale za dvacet let byla revoluce převzata technokraty, kteří se dívali dolů na dav, jako by byli atomy. Byli inspirováni nejen Marxemněmecký filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Ekonomicko-filosofické rukopisy, Komunistický manifest a nedokončený Kapitál. More, ale technokratickými zákony. Věřili, že by mohli přeměnit Sovětský svaz na obrovský racionální stroj, který by běželi pro své politické mistry.
Evgenij A. Ivanov
Každý z těch lidí tam je jedinečný, ale každý je součástí některých skupin nebo skupiny ve společnosti. A každá skupina je řízena souborem strojírenských zákonů, jak se nemění zákony přírody, fyziky a mechanických věd. Chtěli jsme tak zoufale, aby naši lidi byli šťastní. Dát jim, ne-li bohatství, alespoň slušnou životní úroveň.
INŽENÝRSTVÍ
Ta báseň z věku vědy
Toto je příběh vědy a politické moci; jak to, že bolševická vize o používání vědy ke změně světa byla změněna. Výsledkem byl zvláštní experiment, který byl daleko od původních cílů
revoluce.
Od začátku revoluce byly moderní bolevevické plány nejdůležitější moderní technologie – především nová elektrická síla. V roce 1920 odhalil Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More v Kremlu obrovskou mapu, na níž se nacházejí žárovky, které ukazují plánovanou elektrifikaci země. Pro osvětlení žárovek musela být veškerá elektřina ve zbytku Moskvy vypnuta.
Vitalii Semjonovič Lelchuk, Akademie věd SSSR
Plán elektrifikace byl na rozdíl od historických událostí. Nešlo jen o budování elektráren. Jeho cílem bylo postavit nový typ lidské bytosti.
„Komunismus,“ řekl Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More, „je sovětská moc plus elektrifikace.“ Cílem bolševiků bylo přeměnit lidi, kterým vládli, na to, co nazývají „vědecké bytosti“: lidé schopní pochopit a ovládat stroje moderního světa, než aby se z nich zotročili. Organizovali masové přehlídky, kde stroje symbolicky rozdrtily iracionální dogmata minulosti. Moskva se stala tím, co Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More nazýval „mluvícím městem“, jehož stěny byly zdobeny geometrickými pohledy, daly dohromady nový, racionální svět; jeho sochy obklopené paralelogramem a futuristickými strukturami. Dokonce i hudba byla používána k transformaci způsobu, jakým lidé rozuměli
svět.
Elektrické stroje vyrobily to, co se říkalo „racionální hudba“.
Nejneobvyklejším projektem všech byl Ústřední ústav práceorganizace založená v Moskvě pro studium práce. Založil ho Aleksej Gastev v roce 1920. More, zřízený podle Leninových příkazů. Spravoval ho Alexej Gastevúčastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník. More, který fotografoval a studoval pracovníky, jako by byli součástí stroje. Bylo to mnohem víc než jen čas a pohyb; Gastevúčastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník. More věřil, že může naučit lidi myslet a chovat racionálně. Za tímto účelem postavil „stroj sociálního inženýrství“, obrovskou strukturu řemenic, ozubení a závaží. Jak to fungovalo, je dnes tajemstvím i pro jeho syna.
Alexej A. Gastevúčastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník. More
Na Ústředním ústavu práce byl vybudován stroj sociální inženýrství. Cíl sociální inženýrství bylo, aby společnost byla racionální a vyškolila stát za maximální efektivitu stejně jako můj otec vyškolení pracovníci. Věřil, že společnost může být ovládána jako stroj. Cílem bylo instalovat tyto stroje pro sociální inženýrství po celém SSSR. Tyto stroje by společnost fungovala zcela racionálně. Člověk by se stal racionální součástí strojů.
„Taková je síla vědy“, řekl Trockijbolševický revolucionář a marxistický teoretik židovského původu. Vynikal také jako řečník a organizátor. Spolu s Leninem byl hlavním představitelem ruské říjnové revoluce v roce 1917. Významnou úlohu sehrál jako vrchní velitel bolševické armády během ruské občanské války. Po Leninově smrti upadl do nemilosti Stalina a byl vypovězen ze země. Pobýval v Turecku a nakonec se usadil v Mexiku, kde byl v roce 1940 zavražděn. More, „že průměrná lidská bytost se stane Aristotelemfilosof vrcholného období řecké filosofie, nejvýznamnější žák Platonův a vychovatel Alexandra Makedonského. Jeho rozsáhlé encyklopedické dílo položilo základy mnoha věd. Narodil se 384 př. n. l. v osadě Stageira na poloostrově Chalkidiki v dnešní řecké Makedonii, asi 80 km východně od Soluně - Thessaloniki(proto se někdy nazývá Stagirita), zemřel v roce 322 př. n. l. v Chalkidě, asi 60 km SV od Athén. More, Goethemněmecký básník, prozaik, dramatik a politik. More, Marxemněmecký filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Ekonomicko-filosofické rukopisy, Komunistický manifest a nedokončený Kapitál. More, a za tím se zvednou nové vrcholy.“ Ve skutečnosti moc k formování Sovětského svazu procházela těm, kteří mohli vybudovat novou průmyslovou společnost, kterou bolševici tak moc přáli. Byli známí jako „buržoazní odborníci“; inženýři před revolucí, kteří měli dovednosti potřebné pro zvládnutí moderní technologie. Mnozí se skutečně postavili proti revoluci, ale v roce 1923 tvořili přes tři čtvrtiny mocného výboru pro státní plánování. Pod carem zůstaly plány na továrnách a elektrárnách – nyní jim byla dána příležitost stavět je a staly se významnými osobnostmi.
Nikolaj Vassilievich Chernobrovov, elektrotechnik, 1920
Všichni obdivovali tyto předrevoluční specialisty, jejichž inženýrské dovednosti stavěly naši moc stanice. Obyčejní lidé skutečně nerozuměli elektřině, ale jejich instinkt jim řekl to byla cesta do lepšího světa.
Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More viděl, jak se jeho sen o ovládnutí tohoto nového technického světa sklouzl. „K tebe ll pravda, „řekl,“ komunisté neřídí nic; oni jsou řízeni. „Ale v roce 1924 zemřel Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More. Po horkém boji Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More obsadil moc, byl odhodlán znovu zachytit dynamiku revoluce a rozhodl se poslat Rusko na průmyslovou havárii. To by přineslo ještě větší sílu buržoazním inženýrům.
Alexej Leontevich ShatilinSovětský kovoobráběč, Předák tavičského cechu v Magnitogorské železářně a ocelárně. More, hrdina Sovětského svazu
Cesta vlakem trvala sedm dní, než dorazil z Moskvy do Magnitogorsku. V roce 1927 začal Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More „pětiletý plán „Stovky tisíc dobrovolníků cestovalo do vzdálených a pustých částí Sovětského svazu a miliony dalších byli vyhozeni ze země za střelou, aby se k nim připojili.“ Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More jim řekl, že staví moderní, průmyslový stát.
Alexej Leontevich ShatilinSovětský kovoobráběč, Předák tavičského cechu v Magnitogorské železářně a ocelárně. More
Při příjezdu jsme šli rovnou do kanceláře správce místa a řekli jsme nám, že se okamžitě dostaneme do práce a vydáváme spousty budíků, takže bychom nepřekročili. , bylo nám řečeno, „toto místo brzy bude velkým průmyslovým centrem se všemi zařízeními. „V té době to byla jen prázdná step. Magnitogorsk, postavený v dalekých Uralských horách na okraji Asie, se měl stát jednou z největších ocelářských závodů na světě. V centru těchto gigantických projektů byli jediní inženýři, kterými disponoval Sovětský svaz: buržoazní specialisté.
Lev Emanuilovič RazgonSovětský novinář, vězeň z Gulagu od roku 1938 do roku 1942 a znovu od roku 1950 do roku 1955, ruský spisovatel a v poslední době aktivista pro lidská práva. More, bývalý bolševik
Buržoazní inženýři byli nadšeni, že budou tyto velkolepé projekty řídit, ale v průběhu procesu ztratili vlastní svobodu. Inženýři neviděli past. Viděli jen neomezené horizonty příležitosti a tvůrčí svobody. Nikdo z nich si ani v těch nejdivočejších snech nepředstavoval, že muži, kteří se snažili obnovit naši rozbitou ekonomiku, byli postaveni před soud za zradu a sabotáž.
Na konci roku 1930 se sen inženýrů náhle stal noční můrou. Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More nařídil dvěma tisícům lidí, kteří byli zatčeni a osm z nejvyšších osob bylo uvedeno na veletrhu. Poplatky byly fantastické. Prokurátor tvrdil, že buržoazní inženýři byli vůdci politické organizace – „Průmyslová strana“ – a navrhli, aby se chopili moci. Jejich vláda by byla složena pouze z technických odborníků a vědců. Jejich přiznání bylo pečlivě nacvičeno. Ale za touto veřejnou šarádou byl velmi skutečný boj. Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More, stejně jako před ním Leninkomunistický politik a revolucionář, vůdce Bolševické strany, první předseda vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. More, si uvědomil, že technologie přichází k moci.
Před rokem skupina těchto inženýrů veřejně vyzvala, aby jim dal větší kontrolu nad pětiletým plánem. Budoucnost, kterou ohlásili, patří řídícím inženýrům. Místo toho byli odvlečeni z kamer, odsouzeni k smrti nebo pokračovat v práci na svých projektech v poutech. O týden později Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More oznámil: „Bolševici musí ovládat technologii, je čas, aby se bolševici stali specialisty. rekonstrukce, technologie rozhoduje všechno. “ Nařídil, aby se inženýrské školy zorganizovaly po celé zemi, aby školily tisíce mladých věřících strany. Ale v tomto procesu byl cíl revoluce nově definován. Před deseti lety byla technologie jasným prostředkem osvobození milionů lidí. Teď se to stalo samoúčelným. Pro tyto mladé rudé odborníky to byla prostě rozsáhlá průmyslová produkce.
Vitalii Semyonovič LelchukDoktor vědy: Historie More
Stovky tisíc inženýrů byly vycvičeny. Pro ně byla společnost strojem. Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More kdysi odkazoval na lidské bytosti jako drobné zuby a inženýři tuto terminologii přijali. Hluboko dole, věřili, že tato strojově podobná společnost by mohla být zvětšena čistě technickými prostředky. Stalo se stále více továren, které vyžadovaly stále více inženýrů. Během toho se stalo něco zvláštního. Inženýři chovali technici. Stali jsme se národem inženýrů. Měli jsme víc než kterákoli jiná země. Vzdělání, které inženýři obdrželi, bylo nejužšího druhu.
Anatolij Lunačarskijruský marxistický revolucionář a filozof, sovětský politik, novinář, lidový komisař pro vzdělávání. More, komisař školství, prosil Stalinagruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More. „Existuje určitá minimální obecná vědecká kultura,“ říká, „kterou inženýr musí zvládnout a které se nemůžeme zbavit. Je to jako kdybychom zjistili, že je možné žít se čtyřmi prsty, a my jsme se rozhodli uříznout ten pátý.“ Ale byl propuštěn. Model pro tento nový, zjednodušený svět byl Amerika, nejúspěšnější průmyslový stát na světě. Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More byl odhodlán ji předehnat. Prototypem byl Magnitogorsk, který byl založen na konkrétním americkém městě. Gary v Indianě, USA
Michael J. Grisak, Gary ocelář, třicátá léta, Čtení ze staré brožury o Gary, Indiana
„Zveme vás do města, ocelárny, největší cínová rostlina na světě. Zveme vás do města vysokých pecí, hezkých domů, velkolepých škol, nádherných kostelů, bohatých hotelů a bratrských chrámů, zářivých pláží, klidných stájí, potoků zurčící vody a oslňujícího písku „- to je moře -“ … kam Vás zveme“- a pravdivě se to jmenuje“ Kouzelné město „… z těchto důvodů se nazývá“ Kouzelné město „… Stejně jako mnoho měst na severovýchodě Ameriky je Gary v Indianě, téměř zanedbatelné. Před sedmdesáti lety to byl nový typ modelového města, který byl plánován pořádně kolem obří ocelárny a jeho stavitelům to byla šance prolomit složitosti minulosti.
Michael J. Grisak
Vybudovali jsme toto město a byli jsme hrdi na to, že jsme začínali čerstvě, nemuseli jsme nic vrátit … vidět – a vybrali jsme to, co bylo nejlepší po celém světě, dokonce i ocelové mlýny – nemuseli jsme ničit něco, co by nám mohlo dát něco lepšího, začali jsme s něčím lépe, máme to nejlepší z katalogů, které byly k dispozici, to byly některé z těch věcí, které byly „magické město“ – bylo to kouzlo tato věc, jsme pyšní na něco takového.Všichni stavěli nový svět. Magnitogorsk byl kopie města Gary. Tyto plány na díla a město vyzařovalo zezadu, byly vypracovány stejnými americkými návrháři, kteří postavili město Gary. Inspirovali se jedním z nejambicióznějších stavebních projektů na světě, někteří inženýři z Ameriky dokonce přišli do Magnitogorsku, aby se podíleli na výstavbě ruského „města oceli“.
Rosa Dmitrievna Inkina, stavební dělník, Magnitogorsk
Inspirovali naše sny. Představili jsme si velkolepé město, stejně jako v Americe. Kopírovali jsme paláce, domy a parky. Dělníci vytvořili krásný park. První stromy v parku byly z kovu, protože na stepi nebyl jediný strom. Sen vysvětlil náš pracovní život. Věřili jsme v něj vášnivě. Doufám, že jsme se neztratili. Jako v Gary začalo satelitní město vyrůst kolem rostliny. Ale v klidném údolí nedaleko, bylo postaveno velmi jiné město, kde žili američtí inženýři.
Z filmu „Za Uraly“ John Scott; památky amerického inženýra ve Stalinově Rusku „Voiceover:“
Tyto desítky velkých domů, které navrhl mladý ruský architekt Saprykinakademik architektury na Akademii umění SSSR, hrdina Sovětského svazu. More, byly přesně kopírovány z amerických katalogů architektury. Výsledkem bylo něco velmi blížící se Mount Vernon, New York nebo Germantown , V Pensylvánii a v atmosféře letního večera se podezíralo smutku Park Avenue, ale za méně než dvě míle vyli vlci a vítr profukoval nekonečnou ruskou stepí … “
Rosa Dmitrievna Inkina
Když jsme navštívili americké město, slyšeli jsme krásnou hudbu a zpěv. Bylo to jako zakládání nohou v jiném světě. Ti, kteří žili v „americkém městě“, byli novou elitou: směs starých bolševických komisařů, zahraničních techniků a neustále rostoucího počtu mladých červených inženýrů. V polovině třicátých let se inženýři stali hrdinky v sovětské společnosti. Chválili Stalinovigruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More, přiváděli svůj nový status, uvolnili se ve stínu moderního průmyslového světa, který pro něj postavili. Sovětský člověk, který kdysi překonal Aristotelovifilosof vrcholného období řecké filosofie, nejvýznamnější žák Platonův a vychovatel Alexandra Makedonského. Jeho rozsáhlé encyklopedické dílo položilo základy mnoha věd. Narodil se 384 př. n. l. v osadě Stageira na poloostrově Chalkidiki v dnešní řecké Makedonii, asi 80 km východně od Soluně - Thessaloniki(proto se někdy nazývá Stagirita), zemřel v roce 322 př. n. l. v Chalkidě, asi 60 km SV od Athén. More, Goetheoviněmecký básník, prozaik, dramatik a politik. More a Marxoviněmecký filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Ekonomicko-filosofické rukopisy, Komunistický manifest a nedokončený Kapitál. More, byl nahrazen obrazem horlivého inženýra, který se naučil myslet na všechny technické pojmy; a naprosto věrný Stalinovigruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More. V třicátých letech tisíce cestovali do Sovětského svazu, aby se divili tomuto snu. Ale to, co viděli, nebylo komunismem. Místo toho to byla řádná společnost spravovaná technokraty.
George Bernard Shawanglický dramatik, prozaik a esejista irského původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925. More, stejně jako mnoho jiných cestujících, jasně uvedl, že to, co obdivoval, byl benevolentní despotismus těchto osvícených techniků. „V Rusku,“ řekl, „vedoucí byli vědecky vzdělaní pro svou práci.“ V roce 1937 zahájil Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More další řadu čistek. Tentokrát jeho cíle byly desítky tisíc starých bolševiků. Jakmile s nimi bojoval s revolucí; nyní vedou zemi jako komisaři a ředitele závodů. Ve známé přehlídce pokusů Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More je zničil (pravděpodobně z Scott’s Behind the Urals, jak je uvedeno výše) [Voiceover, jako předtím:] „Čistky udeřily na Magnitogorsk s velkou silou. Žádná skupina, nikdo v práci, nebyl ušetřen.
Alexej Leontevich ShatilinSovětský kovoobráběč, Předák tavičského cechu v Magnitogorské železářně a ocelárně. More
Slovo prošlo tím, že všichni odborníci byli zatčeni. Zavenyaginvědec, který měl vedoucí postavení v sovětských jaderných projektech čtyřicátých a padesátých let More, který byl vedoucím ocelárny, dostal telefonní hovor. Byl to KorobovProfesor, doktor technických věd, ctěný pracovník vědy a techniky RSFSR. More ve vysoké peci a řekl: „Odborníci jsou odvezeni.“ Zavenyaginvědec, který měl vedoucí postavení v sovětských jaderných projektech čtyřicátých a padesátých let More se ho zeptal: „Pokud odborníci všichni odjíždí, kdo bude závod řídit?“ – „Mladí kádři“, KorobovProfesor, doktor technických věd, ctěný pracovník vědy a techniky RSFSR. More odpověděl: „Nechte je, pak,“ řekl Zavenyaginvědec, který měl vedoucí postavení v sovětských jaderných projektech čtyřicátých a padesátých let More. A pak byli pryč.
Alexej A. Gastevúčastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník. More
Mého otce zatkli v roce 1938. O rok později byl vykoupen a zastřelen. Mám pocit, že stroj sociální inženýrství by si vyžádal blížící se katastrofu. Bylo to, jako by se správce skladu náhle rozhodl likvidovat celé části svých akcií. Stroj na sociální inženýrství by byl zuřivý, protože cítil blížící se zkázu. Ale nic se nestalo. Historie se naplnila. Příjemci těchto čistek byli Stalinoví rudí inženýři. Ve třicátých letech nakonec skončili, byli pověřeni celým sovětským průmyslem. Mezi nimi byli mladí muži jako Leonid Brežněvsovětský politike, nejvyšší představitel Sovětského svazu (SSSR) v období let 1964–1982. More, Alexej Kosyginsovětský politik, funkcionář Komunistické strany Sovětského svazu. Byl členem ÚV KSSS (1939–1980), kandidátem politbyra (1946–1948, 1952–1953, 1957–1960), členem politbyra (1948–1952, 1960–1980). V letech 1964 až 1980 byl předsedou Rady ministrů Sovětského svazu, tj. vlády SSSR. More a Nikita Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More.
Na rozdíl od svých předchůdců, buržoazních inženýrů, zcela nepochybovali o Stalinových politických cílech. Jejich úzký odborný výcvik je nyní vedl k tomu, že se blížili k plánu plánování Sovětského svazu, přestože to bylo strojírenství. Byly by technická řešení všechno. Zdálo se, že inženýři mají pravdu. Byla to jejich organizace průmyslových podniků, která nakonec zachránila Rusko před nacisty. Vítězství zanechalo velké části země zcela zničené. Ti, kteří jsou nyní u moci, byli přesvědčeni, že pro obnovu Sovětského svazu bude zapotřebí všestranný plán, ve kterém by se vše racionálně zabývalo. Byla to vize plánované utopie.
Klip z filmového sovětského propagandistického filmu po skončení druhé světové války začíná, představující řady žen pochodujících a zpěvů
„Soudruzi, druzí, pracovat, jako ve válce; všechno, co si přejeme a po čem toužíme, budeme mít! Ukážeme se v práci stejně jako ve válce … „Všechno v novém Rusku mělo být navrženo a řízeno z centra Moskvy. Jako ženy [v propagandistickém klipu] zpívají budoucnost, pochodují kolem obřího sídla této organizované společnosti: Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More („Státní plán“)
Evgenii A. Ivanov, Senior manažer, SSSR Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More
na všech aspektech života v Sovětském svazu. Je od tohoto nejnižšího poschodí od nejvzdálenějších koutů naší rozsáhlé země. Za těmito dveřmi jsou kanceláře našeho oddělení. Otevře se tak, abys mohl vidět uvnitř. [Otevře dveře a kamera se podívá.] Soudruzi jsou zaneprázdněni. Naše přítomnost zůstala bez povšimnutí. Jak tok informací migruje přes budovu, stává se stále více koncentrovanější. Tento pododdíl přijímá nejvíce destilované údaje; definitivní čísla, konečné informace. Poté, jakmile se plán rozhodne, změní se na obrovský nárůst informací, který padá jako déšť na každého pracovníka, který kontroluje všechny průmyslové odvětví v Sovětském svazu. Manažeři úřadu Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More postavili svět, který byl jednoduchý jako stroj. Vše, co společnost potřebovala, až po nejmenší předmět, byla postavena podle jejich designu. Jejich instrukce byly nazývány „plánovacími ukazateli“; racionální předpovědi toho, co věděli, že společnost potřebuje.
Valerii Nikolaievich Blinov, výkonný ředitel, továrna na plastové zubní kartáčky
Vyrábíme 70 milionů zubních kartáčků ročně; dostatek pro celou populaci Sovětského svazu. Až donedávna jsme na nás uložili obrovské množství plánovacích ukazatelů. Každý zubní kartáček byla naplánován stejně jako všechny výrobky, které jsme vyrobili.
Alexei Sergejevič Vassiliev, zástupce generálního ředitele v oblasti kvality
Nejmenší detaily našeho sortimentu jsou kontrolovány vládními úředníky. To zahrnuje plánování množství pro každý zubní kartáček. Začátkem padesátých let rozsáhlé projekty rekonstrukce změnily tvář sovětských měst. Odměňování skončilo o šest let dříve než v Británii. Sovětský svaz byl nyní vyspělou průmyslovou společností. Byl to zlatý věk plánu. Ale v jeho velkoleposti, rozmazání jeho ambicí, zasel semena jeho pádu.
Vitalii Semjonovič Lelchuk, USSR Akademie věd
Myšlenka plánování není sama o sobě vůbec absurdní. Ale když to provádí stát v rozsáhlém měřítku a řídí všechny aspekty života, pak je to absurdní. Dokonce i KGB bylo řečeno, jak má být provedeno zatčení a které mají být použity věznice. Poptávka po rakvích, románech a filmech byla naplánovaná. Věci se stávaly čím dál absurdnějšími. Když Stalingruzínský revolucionář, politik a politický teoretik. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. More zemřel, většina teroristických mechanismů zmizela. Plánovaná ekonomika vzkvétala. Ale jak se tak stalo, začaly se dělat zvláštní věci. Plánovači zjistili, že to, co jim připadalo racionální, by mohlo vést k nejobvyklejšímu chování. Celá dodávka vlaku se vydala tisíce kilometrů bez jakéhokoli důvodu, prostě splnila plán, který měřil úspěch v tunách na kilometr. Lidové povídky o plánu začaly cirkulovat.
Leonid Pavlovič Katovskii, taxikář Během jízdy po Moskvě
Plán je plán. Je to bolest v zadku. Pokud jedete více kilometrů měsíčně, než plán dovoluje, jste potrestáni. Takže pokud chcete zůstat v povoleném kilometru, musíte zvednout auto a seřídit hodiny, dokud se nezobrazí správné číslo. Nikita Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More, absolvent Moskevské průmyslové akademie v roce 1931, tento problém pochopil. Byla to rostoucí složitost sovětské společnosti. To, co to zvládlo, nebylo vědecké plánování, ale Stalinův brutální teror. Chruščovovo dilema bylo, jak změnit plán a myšlení těch, kteří to udělali.
Leonid Pavlovich Katovskii
Tam je Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More. Mají nekonečné schůzky, ale odkud dostanou svůj plán – to ví Bůh. Měli by si s námi změnit místa. Pak by si mysleli dvakrát.
Evgenii A. Ivanov (Zpět do budovy Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More)
Zde je další kancelář. [Otevře dveře] Ach, jsou venku. Na setkání očekávám. V roce 1957 Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More veřejně napadl plánovací byrokracii. Udělal projev, který odhalil rostoucí absurdity v sovětském životě. Proč, zeptal se, byly pohovky stále větší a větší? Proč byly kovové lustry visící z stropů Kremlu – a všude v Rusku – tak těžké, že se hrozí, že se zhroutí? Důvod, říká, byl plánovač metodou hodnocení plánu. Čím více kovů, tím více dřeva továrny používají, tím lépe plán funguje. Jako součást celé řady reforem Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More trval na tom, že byrokraté musí začít zohledňovat cenu věcí.
Sergei Mikhailovič Ulanov, vedoucí organizace a metodiky tvorby cen, Státní výbor pro ceny SSSR
Stanovujeme cenu všeho. Celkový počet 25 milionů položek spadá pod kontrolu. Zaměstnáváme čtyři sta vysoce kvalifikovaných odborníků. Jejich úkolem je vypočítat ceny, které jsou pak zaznamenány v těchto příručkách [Ukazuje vysokou hromadu knih na stole, za kterým stojí]. To je jen málo. Existuje mnoho dalších. Mohl byste vytvořit dvojnásobný stoh jako tenhle. To zcela jasně ukazuje, že systém je racionální. Systém je těžkopádný, připouštím. Nicméně s pomocí moderních technologií se všechny tyto cenové příručky [telefon na stole začnou vyzvánět] budou redukovány jen na pár disket, které si zaměstnanci mohou udržet ve svých zásuvkách na pracovišti … Promiňte.
[Odpovídá na telefon] Ano … hned. [zakrývá sluchátko] Je mi hrozně líto, ale od ministerstva mám zájem o naléhavý obchod. I přes jeho optimismus se Chruščovoy pokusy o reformu systému plánování nezdařily. Využívání moci od společnosti Gosplanagentura odpovědná za centrální hospodářské plánování v Sovětském svazu. More, vytváření regionálních plánů, se přidalo pouze ke složitosti. Jeden vedoucí vědecký pracovník, akademik Głushkov, předpovídal, že v roce 1980 bude celé sovětské obyvatelstvo zaměstnáno při správě plánu. Řešení, řekla, byla nová věda racionální kontroly z Ameriky: kybernetika.
Z neznámého černobílého filmu Voiceover: „Kybernetika je mladá věda, která má obrovskou budoucnost. Ředitel Ústavu kybernetiky Akademik Victor GlushkovSovětský matematik, zakládající otec informační technologie v Sovětském svazu a jeden ze zakladatelů kybernetiky. More říká: „Kybernetika zaujímá ústřední místo v rozvíjející se vědecké a technologické revoluci. Mám na mysli používání počítačů při plánování budoucnosti, při předvídání vědeckého a technologického pokroku.“
Akademik A.S. Fedorenko, ředitel Centrálního ekonomicko-matematického institutu SSSR
Výzkum nám říkal, že naše ekonomika byla v hlubokých potížích. Vytvořili jsme mozky, abychom vytvořili model, který by pomohl průmyslu zefektivnit. Lidé by pak pracovali lépe a to by vytvořilo lepší život pro každého. Udělali jsme vše, co je v našich silách, abychom tyto problémy použili v reálné ekonomické vědě. Ne pseudo-věda, ale skutečná ekonomická věda. V tomto počítači [pravděpodobně ten, který je zobrazen na obrazovce], plánovači naplnili veškeré informace o sovětské společnosti. Na krátký okamžik v polovině šedesátých let revitalizoval naději, že věda může řídit společnost racionálním způsobem.
Abel G. AganbegyanSovětský a ruský ekonom arménského původu, člen ruské akademie věd a čestný doktor obchodní správy Kingstonské univerzity, zakladatel a první redaktor časopisu EKO. More, ekonom
Někteří z těchto lidí opravdu věřili, že s počítači byste mohli naplánovat a předvídat vše. Byla to utopie, iluze.
S. Fedorenko
Nemohu tvrdit, že to ještě fungovalo. Ale dostaneme se tam. Problém je v tom, že nepřijímali naše vědecké rady.
Ruský tazatel, mimo kameru, se ptá: Proč ne?
S. Fedorenko odpoví: Protože odpovědní lidé neměli správné pochopení vědy … a její základní principy. Pokus o použití počítačů v tak rozsáhlém měřítku nemůže zachránit plán, nebo Nikita Chruščovsovětský politik a vůdce, který v letech 1953 až 1964 zastával funkci prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu (ÚV KSSS) a v letech 1958 až 1964 post předsedy rady ministrů (premiéra) Sovětského svazu (SSSR). Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv. More. V roce 1964 ho nahradili Brežněv a Kosygin. Byli přesvědčeni, že existují racionální vědecká řešení, která by mohla vést Rusko k zaslíbené zemi. Noví vůdci této země si uvědomili, že ačkoli ekonomika stále rostla a životní podmínky se stále zlepšovaly, plán byl špatně kontrolovaný. Problémem byla složitost moderního života; složitost požadavků lidí. Řešení, které plánovači věřili, bylo najít vědecký způsob, jak předpovědět to, co chtějí jejich lidé. Ústav vědeckého výzkumu pro studium populační poptávky po spotřebním zboží a konjunkturu trhu
Dr. Alexander Nikolajevič Voronov, ředitel: Náš úkol je snadný a zároveň obtížný.
Dr. Vjačeslav Konstantinovich Nefedov, Ekonom
Zúčastněte se poptávky po punčochách. Zvýšení poptávky je dáno určitými známými faktory: počtem nositelů žen, trváním opotřebení punčochy a počtem nosených punčoch. Z toho děláme hrubý odhad poptávky. Jedním z našich hlavních zdrojů informací je národní široká síť spotřebitelských korespondentů, jejichž úkolem je sledovat a studovat to, co lidé chtějí. Každé město má dva pozorovatele. Každý měsíc podávají zprávu. [Vystupuje a odchází z kamery] Zpracováváme tato data v počítači a vypadá to takto [Vrátí se s dlouhým počítačovým výtiskem a rozvíjí jej před kamerou]. To nám říká, co kupují lidé ve všech základních kategoriích. [Sedne si a Voronov mu začíná pomáhat sbalit stránky výtisku dohromady] Dalšími zdroji dat jsou speciální spotřebitelské panely a celostátní … průzkumy.
Dr. Natalia Antonovna Cherkasova, ekonomka
Problémem je, že průmysl reaguje velmi pomalu na naše vědecké prognózy. Například jsme se rozhodli, že lidé chtějí plošinku. V době, kdy se průmysl dostal k rostoucí produkci, byli mimo módu. V současné době sovětský spotřebitel ví, že pokud je v obchodech dostatek určitého zboží, je to jisté znamení, že je mimo módu.
Abel G. AganbegyanSovětský a ruský ekonom arménského původu, člen ruské akademie věd a čestný doktor obchodní správy Kingstonské univerzity, zakladatel a první redaktor časopisu EKO. More
Koncem šedesátých let minulého století došlo k nejhorším rokům našeho poválečného období v dějinách. Říkáme tomu „roky stagnace“. V roce 1978 se stagnace změnila v ekonomickou krizi. Nedostatek potravin začal, továrny stály nečinné a životní standardy klesaly. Byly to kruté roky. Naše průmyslová základna začala fungovat čistě ve vlastním zájmu. Celý pokrok, který jsme učinili v šedesátých letech minulého století, byl zbytečný. V polovině sedmdesátých let se sovětské vedení vzdalo snahy reformovat plán. Jak se ekonomika konečně začala zpomalovat, většina průmyslu se zvrhla do nesmyslného komplikovaného rituálu. To, co začalo jako velkolepý morální pokus vybudovat racionální společnost, skončilo vytvořením bizarní, zmatené existence pro miliony sovětských lidí.
Vitalij Semjonovič LelchukDoktor vědy: Historie More
Proč jsme nemohli změnit naše sny na skutečnost? Proč se nám nepodařilo vytvořit společnost, kde by všichni mohli být svobodní a naplněni? Kdo je na vině? Ne samotná věda, ale muži, kteří si mysleli, co je věda.