Propaganda, Facts and Fake News
V roce 2017 v Holbergově debatě Julian Assangeaustralský vydavatel a internetový aktivista. Mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks, John Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. a Jonathan Heawood diskutovali o přítomnosti propagandy ve zprávách a sociálních médiích a jejich demokratických důsledcích.
00:11:00 Julian Assangeaustralský vydavatel a internetový aktivista. Mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks
00:56:00 Otázky pro Juliana Assangeaustralský vydavatel a internetový aktivista. Mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks
01:19:00 Jonathan Heawood
01:43:00 John Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně.
02:17:11 Otázky a odpovědi
Existuje eskalující válka informací, která ohrožuje naši demokracii a naši schopnost činit informovaná rozhodnutí?
Akce se konala 2. prosince 2017 na Norské univerzitě v Bergenu.
O mluvčích:
Julian Assangeaustralský vydavatel a internetový aktivista. Mluvčí, hlavní redaktor a spoluzakladatel WikiLeaks se připojí k panelu prostřednictvím videozáznamu. Assange je oceněný novinář a zakladatel a šéfredaktor WikiLeaksnezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty, při čemž využívá internet k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů.. Je také programátorem, kryptografem, autorem a aktivistou. Společnost WikiLeaksnezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty, při čemž využívá internet k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů., která byla založena v roce 2006, zveřejnila miliony uniklých dokumentů a několik videí. To zahrnuje záznamy týkající se válečných konfliktů v Iráku a Afghánistánu, kontroverzní video z Iraku „Collateral Murder“, diplomatické kabelogramy USA a e-maily týkající se volebních kampaní od Demokratického národního výboru a ředitele kampaně Hillary Clintonovéamerická politička, členka Demokratické strany; bývalá první dáma USA za vlády Billa Clintona (1993-2001), senátorka USA za stát New York (2001-2009) a ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických ve vládě Baracka Obamy (2009-2013)., Johna Podesta.
Jonathan Heawood je generálním ředitelem a zakladatelem společnosti IMPRESS, jediného regulátora tisku, který je uznán za nezávislý a efektivní podle královské charty ve Velké Británii. V minulosti působil jako novinář a bojovník za lidská práva a bývalý ředitel anglického PEN. Heawood napsal o svobodném projevu a regulaci různých publikací, včetně Encyklopedie fikce 20. století, kritické čtvrtletí, Journal of Media Law, Etický prostor a právo komunikací.
John Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. je australský novinář, autor a dokumentarista. Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. pokrýval vojenské, politické a kulturní konflikty po celém světě již více než pět desetiletí a jeho kritika americké, australské a britské zahraniční politiky silně odráží jeho dokumenty a spisy. Pracoval v Daily Mirror od roku 1963 do roku 1986 a napsal pravidelný sloupec časopisu New Statesman od roku 1991 do roku 2014. Pilgeraustralský žurnalista a dokumentarista, žijící a pracující v Londýně. získal řadu ocenění jako novinář a filmový tvůrce a je jedním ze dvou lidí, kteří získali britskou žurnalistiku nejvyšší ocenění dvakrát.
Holbergská debata 2017 je spolupráce mezi cenou Holberg, nadací Fritt Ord a norským PEN (Západní Norsko).
na téma si můžete poslechnout i podcast
An Honest Witness: John Pilger on Truth-Telling in the Era of Mainstream Media ‘Fake News’