The Future of Cities

Co znamená „budoucnost měst“? Pro většinu rozvojového světa by to mohlo být tak jednoduché, jako snaha mít vlastní záchod, spíše než sdílet jeden s více než 100 lidmi.

Pro rodinu v Detroitu by mohla znamenat, že má netoxickou pitnou vodu. Pro projektanty a starosty je to spousta věcí – udržitelnost, ekonomika, inkluzivita a odolnost. Většina z nás může doufat, že můžeme věnovat trochu méně času na naše dojíždění do práce a trochu více času trávit s našimi rodinami.

Pro bohatého bělocha bydlícího v garsonce na 50. poschodí může „budoucnost měst“ znamenat předjíždění v létajícím vozidle, zatímco robot vás obslouží a dron vám doveze pizzu. V mnoha společnostech je budoucnost měst prostě obchodem a penězi, které nám představujeme jako módní slova jako „chytré město“ a „město zítřka“.

Začal jsem natáčet „Budoucnost měst“ jako spolupráci s projektem The Nantucket, ale skutečně se zformoval, až když stovky lidí po celém světě reagovali na video, v kterém jsem žádal o pomoc.

Lidé všech věkových kategorií z více než 75 zemí dobrovolně nabízeli svůj čas, myšlenky, práci a záběry, abych mohl rozšířit obsah díla a spojit se s více lidmi ve více městech. Tato strategie mi ušetřila čas a peníze, ale také objasnila účel videa, který mě inspiroval, abych do projektu vložil více energie, aby to bylo správné.

Četl jsem Johna Gehla, Jane Jacobs, Edwarda Glaesera atd. A zaujaly mne  jejich myšlenky – po tom, co jsem viděl, co je důležité pro lidi, s nimiž jsem se osobně setkal a sledoval příspěvky od těch, které jsem nenatočil, video získalo zaměření a perspektivu.

Pokud jsem si najal vybavení pro výrobu služeb, který by mi pomohly natočit film v Bombaji, bylo by to opravdu hrdým důvodem pro zaměstnance, aby dali Bombaji, co si myslí, že chci vidět. Pokud se někteří mladí filmaři chystají ukázat mi okolí svého města a točit se mnou celý den, operujeme na jiné úrovni a objevuje se velmi odlišný portrét města.

V prvním scénáři moji místní spolupracovníci dostanou zaplaceno a já se snažím z nich dostat co nejvíce práce z placeného časového období. Ve druhém štáb přijímá větší zodpovědnost, ale získává vlastnictví.  Doufejme, že zkušenosti mají větší váhu.

Architekt a bývalý starosta města Curitiba Jaime Lerner skvěle uvedl: „Pokud chcete kreativitu, přidejte k rozpočtu nulu. Pokud chcete udržitelnost, přidejte dvě nuly:

„Byla to moje zkušenost, že tato udržitelnost často jde ruku v ruce s lidmi a část toho, co miluji při práci s méně zdroji a penězi, je to, že vás nutí vnímat lidi jako lidské bytosti.

Požádat někoho, aby pracoval s menší mzdou nebo horším vybavením, nebo aby dával více času na vydělávání méně peněz, vyžaduje vzájemné porozumění mezi dvěma lidmi. Že se každý člověk může vcítit ke druhým, bylo to moje zkušenost, že ho budeme ctít v práci – jak v tvorbě, tak i na obrazovce.

Organické natáčení vyžaduje, abyste udrželi svůj tým malý a lehce našlapovali. Začínáte natáčet s jedním nápadem, ale tento nápad se každým dnem mění, jako prvky, které jste nikdy nemohli předvídat, seznamujete se s širším pohledem. Provádíte úpravy a hledáte nové děje. Upravíte několik scén, uvidíte, co funguje a co není, a pak napište nové scény. Natočíte je, sestříháte je, pak jděte zpět a napište více. Každá část procesu komunikuje s jinou . Film se učí jak být lepším filmem.

Vzhledem k tomu, že je organický styl komplikovaný, může být obtížné ho obhájit a obtížně se rozšiřovat, ale protože je to levné a s málo prostředky, je snadnější experimentovat. Učil jsem se o samosprávných, žijících městech, které jsem udělal v tomto projektu, informoval o tom, jak jsme natočili video.

A při pohledu na špatně plánované městské projekty mi připomíná selhávající, přesto převládající model nezávislého filmu v USA, kde je tolik filmů nuceno selhat – často takovým způsobem, jak se filmový tvůrce neobnovuje – ještě než začnou.

Jane Jacobsová uvedla, že „města mají schopnost poskytovat něco pro každého, jen protože a  když jsou vytvořeny všemi.“ Pracoval jsem na videích pro firmy, pro chlapíka v podkroví, zvláště pro nikdo, v rozvojovém světě, s bohatými lidmi a chudými lidmi, pro mne, pro mé přátele a pro umělce. Jsem tak vděčný všem, kteří mi dovolili natočit film tak, jak jsme ho natočili, a doufám, že paralely mezi filmovou tvorbou a budováním města – kde jsou sázky mnohem vyšší – nejsou ztraceny nikomu, kdo se sám snaží z města udělat lepší místo.

Měli bychom se všichni zapojit. Nejvíce udržitelná budoucnost je budoucností, která zahrnuje nás všechny.

více se dočtete na tomto odkazu

Dokumenty, publicistika, souvislosti, reference