War By Other Means

Dokument Johna Pilgera a Davida Munro z roku 1992 – War by Other means – odhaluje ochromující velikost dluhů placených zeměmi třetího světa.

poukazuje na to, že v tzv. roce Live Aid v roce 1985 zaplatila Afrika dvakrát tolik, co jsme dali my jí. Na Red Nose Day 12m vznesené veřejností vrátil úrokových plateb z úvěrů. Rozvojové země věnují větší úroky z půjček a pak někdy dostanou mezinárodní pomoc.

John Pilger vidí systém dluhů jako formu války:

„V mnoha ohledech je to jako koloniální válka. Rozdílem je, že v těchto dnech lidé a jejich zdroje jsou řízeny nikoli Místokráli a okupačními vojsky, ale jinými, více sofistikovanými prostředky, jejichž hlavní zbraň je dluh.“

Pilger sleduje mezinárodní úvěrový systém zpět až k Bretton Woods v roce 1944, kdy byly založeny organizace MMFSvětová banka.

Dokument se zaměřuje na dopady tohoto systému na Filipínách. 44 procent ze státního rozpočtu Filipín jde na zaplacení úroků zahraničního dluhu. Účinky jsou zobrazeny pomocí grafických scén chudoby. Lidé jsou natočeny jak sbírají odpadky na „dýmající hoře“ aby našli pár věcí na prodej a mohli si koupit jídlo. Dluh je správně popsán jako moderní forma otroctví.

Vliv strukturálních úprav plánů, je, aby zajistil, že splácení dluhu má přednost před vším ostatním. Je dána větší váha na dosažení tohoto cíle než je ochrana životního prostředí nebo humanitární otázky.

Navzdory optimistickým připomínkám v tomto dokumentu z dotazů Světové banky, se změnilo jen málo. Ekonomika Filipín je stále zaměřena na splácení úroků z dluhu. Ačkoli se jednou chlubily že jsou jednou z nejvýkonnějších ekonomik regionu. Filipíny tíží velký národní dluhu a desítky milionů lidí žijí v chudobě. V roce 2004 byl veřejný dluh odhadem 74,2% procento HDP. Roce 2008, 56,9% Hrubý zahraniční dluh vzrostl na 66,27 miliard dolarů a denní příjem 45% obyvatel Filipín zůstává méně než 2 dolary.

Pilger argumentuje pro zrušení dluhů. Tvrdí, že Světová bankaMezinárodní měnový fond by měl být zrušen a nahrazen skutečnou rozvojovou agenturou na základě národního zájmu dotčených zemí. Sledujte a učte se, jak jsou rozvojové země, zotročení dluhem a jak bychom jim skutečně mohli pomoci.