americký diplomat, právník, bankéř a veřejný činitel, který se stal známým především díky svému dlouholetému působení ve funkci ředitele americké Ústřední zpravodajské služby CIA (1953–1961). Známý je také tím, že byl roku 1964 členem Warrenovy komise, která byla jako první pověřena celkovým prošetřením okolností atentátu na Johna F. Kennedyho
Archiv
Cofer Black
bývalý úředník CIAzpravodajská služba USA s vnějším polem působnosti (tj. špionážním) mající zároveň za úkol provádět po celém světě operace ve prospěch USA. More, který byl jmenován velvyslanec na velkém a koordinátor pro boj proti terorismu prezidentem Georgem W. Bushem, a vedl Úřad pro boj proti terorismu na americkém ministerstvu zahraničí až do jeho rezignace v roce 2004. Předtím Černá sloužila na ředitelství pro operace Centrální zpravodajská agentura (CIAzpravodajská služba USA s vnějším polem působnosti (tj. špionážním) mající zároveň za úkol provádět po celém světě operace ve prospěch USA. More) a ředitel CITského protiteroristického centra (CTC).
Condoleeza Rice
americká politička, diplomatka a profesorka politologie. V letech 2005–2009 byla ministryní zahraničních věcí(Secretary of State) v druhé Bushově vládě. V jeho předchozí administrativě pracovala jako poradkyně pro národní bezpečnost, ministrem zahraničí byl v té době Colin Powell.
Elliot Abrams
Americký diplomat, právník a politolog, který sloužil v pozicích zahraniční politiky prezidentům Ronaldovi Reaganovi a Georgemu W. Bushovi. Byl odsouzen k zadržení informací od Kongresu o záležitosti Írán-Contra, když sloužil pod Reaganem40. prezident Spojených států amerických (1981–1989) a 33. guvernér Kalifornie (1967–1975). Než vstoupil do politiky, pracoval jako herec More, ale byl propuštěn prezidentem Georgem H. W. Bushem
Geoffrey Pyatt
Velvyslanec Spojených států v Řecku od 14. července 2016. Působil v Asii, Evropě a Latinské Americe.
George Ball
Americký diplomat a bankéř. V letech 1961 až 1966 působil ve správě ministerstva zahraničí a je připomínán jako jediný hlavní odpůrce proti eskalaci vietnamské války.
Henry Kissinger
americký diplomat, historik, mediální komentátor, politik a politolog německého a židovského původu. Působil jako poradce pro národní bezpečnost a později jako ministr zahraničních věcí v administrativě prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda.
John Adams
americký politik a diplomat působící v Evropě v letech 1778–1788, první viceprezident (1789–1797) a druhý prezident USA (1797–1801). Byl ženatý s Abigail Adamsovou, jeho syn byl pozdější 6. prezident John Quincy Adams.
John Foster Dulles
americký diplomat a politik, v letech 1953–1959 za vlády presidenta Eisenhowera ministr zahraničí Spojených států. Byl rozhodným odpůrcem komunismu a jedním z hlavních architektů Studené války.
Madeleine Albright
Československo-americká politička a diplomatka. První žena, která se stala Secretary of State Spojených států. Pracovala od roku 1997 do roku 2001 pod prezidentem Billem Clintonem.
Nguyễn Cơ Thạch
Vietnamský revolucionář, diplomat a politik. Byl ministrem zahraničí Vietnamu od února 1980 do července 1991
Pan Ki-mun
jihokorejský diplomat a bývalý generální tajemník OSN, úřadující ve funkci mezi lety 2007-2016. Byl druhým Asiatem, který ve funkci generálního tajemníka OSN působil (po U Thantovi z Barmy).
Paul Bremer
Americký diplomat. Je známý jako předseda Koalice prozatímní autority (CPA), po invazi do Iráku v roce 2003 Spojenými státy, od května 2003 do června 2004.
Peter Jay
Anglický ekonom, publicista a diplomat.
Richard Holbrooke
americký diplomat, bankéř, člen Mírových sborů a novinář. Pro tvrdý a energický způsob vedení diplomatickýchjednání získal přezdívky Buldozer a Zuřící býk
Richard N. Haass
Americký diplomat. Od července 2003 byl předsedou Rady pro zahraniční vztahyJe neziskovou organizací složenou ze 4900 členů se sídlem v New Yorku a s další kanceláří ve Washingtonu, DC. Vydává think tank a specializuje se na americkou zahraniční politiku a mezinárodní vztahy. Její vedoucí členská základna je složena z politiků, více než tucet státních tajemníků, CIA ředitelů, bankéřů, právníků, profesorů a majitelů mediálních agentur. CFR propaguje globalizaci, volný obchod, což snižuje finanční předpisy o nadnárodních korporacích a hospodářské konsolidaci do regionálních bloků, jako je NAFTA More. Předtím byl ředitelem plánování politik pro ministerstvo zahraničí USA a blízkým poradcem ministra zahraničí Colina Powellaamerický politik a penzionovaný generál, 65. ministr zahraničních věcí Spojených států amerických. More. Senát schválil Haassa jako kandidáta na pozici velvyslance a byl koordinátorem USA pro budoucnost Afghánistánu. Následoval George J. Mitchell jako zvláštního vyslance Spojených států pro Severní Irsko, který pomohl mírovému procesu v Severním Irsku, za nějž získal Cenu za vynikající služby ministerstva zahraničí.
Samantha Power
Irsko-americká akademička, autorka, politická kritička a diplomatka, velvyslankyně Spojených národů v letech 2013 až 2017. Informovala novináře o jugoslávských válkách. Od roku 1998 do 2002 pracovala jako zakládající výkonná ředitelka Carr Center for Human Rights Policy na Harvardově Kennedy School. Byla starším poradcem senátorky Baracke Obamy do března 2008, kdy odstoupila z prezidentské kampaně poté, co se ospravedlnila, že se odvolává na tehdejší senátorku Hillaryamerická politička, členka Demokratické strany; bývalá první dáma USA za vlády Billa Clintona (1993-2001), senátorka USA za stát New York (2001-2009) a ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických ve vládě Baracka Obamy (2009-2013). More Clintonovou jako „monstrum“.
Sergej Lavrov
ruský diplomat a politik, ministr zahraničních věcí Ruské federace.
Susan Rice
Americký státní úředník, který sloužil jako 24. poradce pro národní bezpečnost Spojených států od roku 2013 do roku 2017. Byla býval americkým diplomatem, kolegou z Brookings Institution a americkým velvyslancem Spojených národů. Posloužila jako zaměstnanec Rady pro národní bezpečnost a jako náměstka ministra pro africké záležitosti během druhého funkčního období prezidenta Billa Clintonaamerický demokratický politik, který byl v letech 1993–2001 v pořadí 42. prezidentem Spojených států, historicky druhým, jenž podstoupil proces impeachmentu , tedy odvolání z funkce. More.
Victoria Nuland
bývalý náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské a euroasijské záležitosti na ministerstvu zahraničí Spojených států. Byla držitelem hodnosti kariérového velvyslance, nejvyšší diplomatické pozice ve Spojených státech. V současnosti je hlavním poradcem skupiny Albright Stonebridge. Od 9. ledna 2018 je generálním ředitelem Centra pro novou americkou bezpečnost.
Yurii Scherbak
Ukrajinský spisovatel, scenárista, publicista, epidemiolog, politik, diplomat a ekologický aktivista. Doktor lékařství (1983), Laureát literární ceny Y. Yanovského (1984) a O. Dovzhenko State Award (1984).