Sovětský a ruský ekonom arménského původu, člen ruské akademie věd a čestný doktor obchodní správy Kingstonské univerzity, zakladatel a první redaktor časopisu EKO.
Archiv
Abraham Piatt Andrew
ekonom, pomocný sekretář ministerstva financí, zakladatel a ředitel americké ambulantní polní služby během první světové války a americký zástupce z Massachusetts.
Adam Smith
skotský ekonom a filosof, zakladatel moderní ekonomie a představitel skotského osvícenství.
Alain Enthoven
Americký ekonom. Od 1961 do 1965 byl zástupcem náměstka ministra obrany a od 1965 do 1969 byl náměstkem ministra obrany pro analýzu systémů. V současné době je Marriner S. Eccles profesorem veřejného a soukromého managementu, Emeritus, na Stanfordské Graduate School of Business.
Alan Budd
přední britský ekonom, který byl zakládajícím členem Výboru pro měnovou politiku (MPC) Bank of England v roce 1997.
Alan Greenspan
americký ekonom. V letech 1987 až 2006 zastával funkci předsedy Federálního rezervního systému Spojených států amerických.
Alan Walters
Britský ekonom, který byl nejlépe známý jako hlavní hospodářský poradce předsedy vlády Margaret Thatcherovábritská politička, předsedkyně britské vlády a vůdkyně Konzervativní strany. Byla první ženou ve funkci britského premiéra a setrvala v ní déle než všichni její předchůdci ve 20. století. od roku 1981 do roku 1983 a po svém návratu ze Spojených států znovu pět měsíců v roce 1989.
Alexander Hamilton
americký voják, právník, ekonom, jeden z Otců zakladatelů a 1. ministr financí Spojených států amerických.
Andrew Shonfield
Britský ekonom, nejvíce známý knihou Moderní Kapitalismus (1966), která zdokumentovala nárůst dlouhodobého plánování v poválečné Evropě. Pracoval také jako novinář. Byl zahraničním redaktorem The Financial Times od roku 1950 do roku 1958, poté pracoval jako ekonomický redaktor Observeru.
Arsenij Jaceňuk
ukrajinský politik, ekonom a právník, který mezi únorem 2014 a dubnem 2016 zastával úřad předsedy vlády Ukrajiny, když vedl svůj první a druhý kabinet.
Austan Goolsbee
Americký ekonom, který je v současné době profesorem ekonomie Robert P. Gwinn na Booth School of Business v Chicagu. Dříve působil jako předseda Rady ekonomických poradců a byl nejmladším členem kabinetu prezidenta Baracka Obamyamerický politik, v letech 2009–2017 prezident Spojených států amerických a zároveň první Afroameričan v tomto úřadu. Roku 1992 vstoupil do Demokratické strany, za kterou zasedal v senátech státu Illinois a později v americkém Kongresu. V roce 2009 se stal nositelem Nobelovy ceny míru a časopis Time jej v letech 2008 a 2012 vyhlásil Osobností roku. V listopadu 2012 podruhé vyhrál prezidentské volby a obhájil tím svůj úřad na další čtyři roky.
Baptiste Say
francouzský ekonom, novinář a podnikatel. představitel klasické politické ekonomie, navázal na dílo Adama Smitha. Oproti němu však tvrdil, že bohatství společnosti je tvořeno nejen pomocí práce, ale také pomocí půdy a kapitálu. Výrobní náklady spojil s cenami výrobních faktorů (mzda, zisk podnikatele, úrok, renta). Roku 1803 vyšlo jeho významné dílo Pojednání o politické ekonomii. V ekonomické teorii je nesmazatelně zapsán jako autor tzv. Sayova zákona trhů
Ben Bernake
americký ekonom, bývalý předseda rady guvernérů Federálního rezervního systému Spojených států. Časopis Time jej v roce 2009 vyhlásil osobností roku.
Brian Reading
Veteran britský ekonom s kariérou trvající více než pět desetiletí. Původně byl akademickým pracovníkem z Oxfordu, postupně byl poradcem Bank of England, dočasným úředníkem, ekonomickým poradcem předsedy vlády Edwardem Heatem (1970-72) a ekonomickým redaktorem The Economist. Od roku 1989-91 navštěvoval profesor na Strathclyde University.
Charles Goodhart
Britský ekonom. Byl členem Výboru pro měnovou politiku Bank of England od června 1997 do května 2000 a profesorem na London School of Economics (1985-2002, Emeritní profesor od roku 2002). Je autorem Goodhartova zákona, který je pojmenován po něm. Je synem Arthura Lehmana Goodharta, a bratr Williama Goodharta.
Colin Carter
Profesor ekonomiky zemědělství a zdrojů na Kalifornské univerzitě v Davisu. Jeho výzkumné / výukové zájmy zahrnují mezinárodní obchod, futures trhy a komoditní trhy.
Donald MacDougall
Skotský ekonom a státní úředník, který v šedesátých letech měl obrovský vliv na veřejnou politiku Spojeného království. V čele vládní ekonomické služby a od roku 1969 do roku 1973 působil jako hlavní ekonomický poradce kancelářských kanceláří Roy Jenkins, Iain MacLeod a Anthony Barber. V roce 2000 předpovídal, že měna euro nebude fungovat a že Pakt stability a růstu nebude prosazen.
Ernest Seyd
Německý britský autor, bankéř a ekonom, obzvláště známý svými znalostmi v oblasti mincí a deviz a pro své obhajobu bimetalismu.
Friedrich August von Hayek
ekonom a filozof tzv. Rakouské školy. Proslul zejména svou obhajobou klasického liberalismu. Jeho rodištěm bylo Rakousko-Uhersko, velkou část života však strávil ve Velké Británii, dále v USA a Německu. Roku 1938 získal britské občanství.
Friedrich Engels
J.H. Frimpong-Ansah
ekonom a guvernér banky Ghany.
James M. Buchanan
americký ekonom, známý především svou prací na teorii veřejné volby, za kterou obdržel roku 1986 Nobelovu cenu.
Janet Yellenová
ekonomka ze Spojených států amerických. Od 1. února 2014 je předsedkyní (Chair) Rady guvernérů Federálního rezervního systému (Board of Governors of the Federal Reservecentrální bankovní systém Spojených států amerických. FED je neziskovu společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Akcie nejsou jako akcie soukromých společností, akcie FED vlastní 12 neziskových Regionálních federálních rezervních bank, které založila vláda USA. Stát má k FED přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost System, zkráceně často „Fedcentrální bankovní systém Spojených států amerických. FED je neziskovu společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Akcie nejsou jako akcie soukromých společností, akcie FED vlastní 12 neziskových Regionálních federálních rezervních bank, které založila vláda USA. Stát má k FED přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost“). Její funkční období skončilo 31. ledna 2018, mohla by však zůstat členkou Rady guvernérů Fedcentrální bankovní systém Spojených států amerických. FED je neziskovu společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Akcie nejsou jako akcie soukromých společností, akcie FED vlastní 12 neziskových Regionálních federálních rezervních bank, které založila vláda USA. Stát má k FED přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost, pokud by se k tomu rozhodla
Jeffrey Sachs
americký ekonom. Intenzivně se zaměřuje v následujících vědeckých oblastech: hospodářský růst, udržitelnost životního prostředí, oddlužení rozvojových zemí, redukce chudoby, či globalizace. Sachs se proslavil jako poradce vlád po celém světě v ekonomických otázkách.
Jeremy Rifkin
americký ekonom, prognostik a environmentalista, politolog, publicista a filozof
John Maynard Keynes
anglický ekonom, profesor na univerzitě v Cambridge a guvernér anglické centrální banky (Bank of England). Byl zakladatelem keynesiánství, což je do jisté míry protipól klasické a neoklasické ekonomie. Oproti těmto teoriím dospěl mj. k pozitivnějšímu názoru na státní zásahy do hospodářství. Důsledky jeho úvah vyústily v aplikace pro řešení Velké hospodářské krize z 30. let, zejména v USA a Spojeném království, jejichž úspěch je stoupenci jeho koncepce považován za důkaz překonání principů klasické ekonomie. Je označován za jednoho z nejvýznamnějších ekonomů 20. století. Jeho tolerance k zadlužování státu (veřejné službě lidu) našla mnohé oponenty.
Joseph Stiglitz
americký ekonom, profesor Kolumbijské univerzity. Je nositelem Medaile Johna Batese Clarka (1979) a Nobelovy ceny za ekonomii (2001). Zastával funkci viceprezidenta a hlavního ekonoma Světové banky. Zabývá se zejména problematikou ekonomického rozvoje a globalizačních procesů ve světové ekonomice. V širším povědomí je znám jako kritik činnosti mezinárodních institucí (zejména Světové bankysdružení dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě. Tvoří ji Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj(International Bank for Reconstruction and Development – IBRD), která pomáhá středně bohatým a chudým (ale solventním) zemím v ekonomickém růstu, a Mezinárodní asociace pro rozvoj (International Development Association – IDA), která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa, obvykle formou grantů, bezúročných či nízkoúročných půjček. a Mezinárodního měnového fondu) a neoliberálních ekonomů (dle jeho slov „tržních fundamentalistů“). Ekonomům a politikům v České republice a ostatních (post)tranzitivních ekonomikách je znám jako kritik „šokové terapie“ transformace ekonomiky a metody kupónové privatizace. V roce 2000 zakládá při Kolumbijské univerzitě Iniciativu pro politický dialog (IPD – Initiative for Policy Dialogue), think tank zaměřený na otázky mezinárodního rozvoje. V České republice působí na institutu CERGE-EI.
Larry Summers
Americký ekonom, bývalý viceprezident pro ekonomiku rozvoje a hlavního ekonoma Světové bankysdružení dvou specializovaných organizací Organizace spojených národů (OSN), které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě. Tvoří ji Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj(International Bank for Reconstruction and Development – IBRD), která pomáhá středně bohatým a chudým (ale solventním) zemím v ekonomickém růstu, a Mezinárodní asociace pro rozvoj (International Development Association – IDA), která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa, obvykle formou grantů, bezúročných či nízkoúročných půjček. (1991-93), vedoucí úředník ministerstva financí USA v celé vládě prezidenta Clintonaamerický demokratický politik, který byl v letech 1993–2001 v pořadí 42. prezidentem Spojených států, historicky druhým, jenž podstoupil proces impeachmentu , tedy odvolání z funkce. (nakonec tajemník ministerstva financí, 1999-2001) a bývalý ředitel Národní ekonomické rady prezidenta Obamy (2009-2010).
Michael Posner
ekonomický lektor který se stal vládním poradcem, později pracoval na ochraně výzkumu sociálních věd ve Spojeném království.
Michel Chossudovský
kanadský ekonom, poradce, novinář a spisovatel literatury faktu. Je emeritním profesorem ekonomie na univerzitě v městě Ottawa. Od roku 2001, je prezident a ředitel Centra pro výzkum globalizace, které publikuje konspirační teorie a falešné .zprávy Chossudovsky sám je propagátorem konspiračních teorií o 11. září.
Moses Abramowitz
americký ekonom a profesor 20. století. Během své kariéry přispěl mnoha studiemi k analýze makroekonomických výkyvů a ekonomického růstu v průběhu času.
Paul Craig Roberts
Americký ekonom, novinář, blogger, konspirační teoretik a bývalý státní úředník. Je nejlépe známý jako novinář se specializací na ekonomické záležitosti z protizákonné, liberální konzervativní perspektivy
Paul Volcker
American economist. He was Chairman of the Federal Reserveunder Presidents Jimmy Carter and Ronald Reagan from August 1979 to August 1987. He is widely credited with ending the high levels of inflation seen in the United States during the 1970s and early 1980s. He was the chairman of the Economic Recovery Advisory Boardunder President Barack Obama from February 2009 until January 2011
Paul Wolfowitz
americký politik a ekonom, představitel neokonzervativismu. V letech 2005–2007 byl prezidentem Světové banky
Peter Jay
Anglický ekonom, publicista a diplomat.
Ralph Harris, Baron Harris of High Cross
Britský ekonom. V letech 1957 až 1988 byl vedoucím Ústavu ekonomických věcí.
Reginald Maudling
Britský politik, který měl několik míst v kabinetu, včetně kancléře státní pokladny. Od roku 1955 až do konce šedesátých let byl mluvil jako potenciální vůdce konzervativců a byl dvakrát vážně zvážen na post; on byl hlavním rivalem Edwarda Heatha v roce 1965. Vedl také ředitelství v několika britských finančních firmách.
Reza Moghadam
Britsko-iránský ekonom, který byl od října 2014 místopředsedou pro globální kapitálové trhy v Morgan Stanley. Do července 2014 byl předsedou Mezinárodního měnového fondumezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. pro styk s evropskými tvůrci politiky a institucemi během krize v eurozóně.
Robert Solow
americký ekonom známý hlavně svou prací v oboru hospodářského růstu, která vyústila v model exogenního růstu. V roce 1987 za tuto práci získal Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. V současnosti je emeritním profesorem na ekonomickém oddělení MIT.
Thomas Schelling
americký ekonom a profesor zahraničních vztahů, národní bezpečnosti, jaderné strategie a kontroly zbraní na Škole veřejné politiky při University of Maryland. V roce 2005 mu byla udělena Nobelova cena za ekonomii
Timothy Geithner
americký ekonom a politik, který v letech 2009–2013 zastával post ministra financí ve vládě prezidenta Baracka Obamy. Před nástupem do vlády působil jako prezident Federální rezervní banky v New Yorku.
Vitalij Semjonovič Lelchuk
Doktor vědy: Historie
William Gorham
Americký ekonom a zakládající prezident Urban Institute, Washington, DC, založený na sociální a hospodářské politice. Výzkumný pracovník společnosti RAND Corporationprestižní americká výzkumná instituce, jejímž posláním je "hledat řešení důležitých společenských problémů, které napomohou společnostem po celém světě být bezpečnější, zdravější a více prosperující". od 1953 do 1962