skotský ekonom a filosof, zakladatel moderní ekonomie a představitel skotského osvícenství.
Archiv
Adam Weishaupt
Anatolij Lunačarskij
Aristotelés
filosof vrcholného období řecké filosofie, nejvýznamnější žák Platonův a vychovatel Alexandra Makedonského. Jeho rozsáhlé encyklopedické dílo položilo základy mnoha věd. Narodil se 384 př. n. l. v osadě Stageira na poloostrově Chalkidiki v dnešní řecké Makedonii, asi 80 km východně od Soluně – Thessaloniki(proto se někdy nazývá Stagirita), zemřel v roce 322 př. n. l. v Chalkidě, asi 60 km SV od Athén.
Ayn Rand
původem ruská spisovatelka a filosofka, která emigrovala do USA, kde se stala známou především díky svým románům, ve kterých nastínila zcela nový filosofický systém – objektivismus, který později dále rozpracovala.
Charles Taylor
kanadský sociolog, politický vědec a filosof a římský katolík. Zabývá se hlavně politickou filosofií, etikou a dějinami filosofie, několikrát také sám kandidoval v parlamentních volbách. Většinou bývá pokládán za komunitaristu.
Epiktétos
řecký stoický filosof, který velkou část svého života strávil v Římě. Odtud musel odejít do exilu do Níkopole v severozápadním Řecku, kde kolem roku 135n.l. zemřel. O jeho životě víme velmi málo a možná neznáme ani jméno, které dostal od svých rodičů. Slovo epiktétosřecký stoický filosof, který velkou část svého života strávil v Římě. Odtud musel odejít do exilu do Níkopole v severozápadním Řecku, kde kolem roku 135n.l. zemřel. O jeho životě víme velmi málo a možná neznáme ani jméno, které dostal od svých rodičů. Slovo epiktétos v řečtině znamená „přidaný“. More v řečtině znamená „přidaný“.
Eric Hoffer
Americký morální a sociální filozof. Byl autorem deseti knih a v únoru 1983 získal prezidentskou medaili za svobodu. Jeho první kniha The True Believer (1951) byla široce uznávána jako klasika a obdržela kritický ohlas jak učenců, tak laiků. Hoffer věřil, že The Ordeal of Change bylo jeho nejlepším dílem.
Friedrich August von Hayek
ekonom a filozof tzv. Rakouské školy. Proslul zejména svou obhajobou klasického liberalismu. Jeho rodištěm bylo Rakousko-Uhersko, velkou část života však strávil ve Velké Británii, dále v USA a Německu. Roku 1938 získal britské občanství.
Friedrich Engels
Gene Sharp
americký filozof a politolog, profesor politických věd na University of Massachusetts. Proslavil se knihami na téma nenásilného odporu, v nichž rozvíjí strategii Mahátma Gándhího. K jeho nejznámějším pracím patří kniha The Politics of Nonviolent Action z roku 1973.
Isaiah Berlin
rusko-britský filosof židovského původu, esejista a historik idejí, jeden z nejvýznamnějších teoretiků politického liberalismu.
Jan Smuts
jihoafrický státník, voják a filozof. Kromě různých vládních postů byl v letech 1919 až 1924 a 1939 až 1948 předsedou vlády Jihoafrické unie.
Jean Paul Sartre
francouzský filozof, spisovatel, dramatik, literární kritik a politický aktivista. Jako jeden z hlavních představitelů existencialismu a marxismu ve francouzské filosofii 20. století patří mezi nejvýznamnější postavy poválečné kultury v Evropě.
Jeremy Rifkin
americký ekonom, prognostik a environmentalista, politolog, publicista a filozof
Karl Marx
německý filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Ekonomicko-filosofické rukopisy, Komunistický manifest a nedokončený Kapitál.
Leo Strauss
vlivný americký politický filosof židovského původu, konzervativní kritik moderní filosofie.
Philip Mirowski
historik a filozof ekonomického myšlení na univerzitě v Notre Dame. V roce 1979 získal doktorát z oboru ekonomie na Michiganské univerzitě.
Tomáš Akvinský
katolický filosof a teolog scholastické tradice. Jeho práce znamenala vrchol scholastiky. V římskokatolické církvi patří mezi 36 učitelů církve a platí za jednu z největších teologických autorit. Za svatého byl prohlášen roku 1323. Z jeho názorů vychází významné filosofické a teologické směry označované po něm jako tomismus a novotomismus.
Voltaire
osvícenský francouzský filozof, básník a spisovatel.
Walter Lippmann
americký novinář a filozof pocházející z newyorské židovské rodiny. Proslavil se knihou Veřejné mínění (Public opinion) z roku 1922, která silně ovlivnila sociální vědy (zejména sociální psychologii, politologii a mediální studia) a stala se v nich jednou z nejcitovanějších prací ve 20. století.