teoretický fyzik, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Často je označován za největšího vědce 20. století, případně spolu s Newtonem za nejvýznamnějšího fyzika vůbec. Mezi jeho příspěvky fyzice patří speciální teorie relativity(1905), myšlenka kvantování elektromagnetického pole a vysvětlení fotoefektu (1905), vysvětlení Brownova pohybu(1905) a snad nejvíce obecná teorie relativity (1915), která doposud nejlépe popisuje vesmír ve velkých měřítkách.
Archiv
Albert Wohlstetter
vlivný a kontroverzní jaderný stratég během studené války. Ve společnosti RAND Corporationprestižní americká výzkumná instituce, jejímž posláním je "hledat řešení důležitých společenských problémů, které napomohou společnostem po celém světě být bezpečnější, zdravější a více prosperující". More zkoumal, jaké postoje mají mít strategické jaderné síly USA, aby odrazily možné formy sovětské agrese v jaderné armádě způsobem, který byl věrohodný, nákladově efektivní a kontrolovatelný
Alexej Gastev
účastník ruské revoluce v roce 1905, průkopník vědeckého managementu v Rusku, odborový aktivista a avantgardní básník.
Alvin Weinberg
Americký jaderný fyzik, který byl administrátorem v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) během projektu Manhattan a po něm. Přišel do Oak Ridge v Tennessee v roce 1945 a zůstal tam až do své smrti v roce 2006. Jako první použil termín „Faustian bargain“ k popisu jaderné energie.
Anatolij Petrovič Alexandrov
Ruský fyzik, ředitel Kurčatova Institutu, akademik (od roku 1953) a prezident Akademie věd SSSR (1975-1986). Do konce svého života se stal třetím nejvíce vyznamenaným mužem v Sovětském svazu.
Arthur Tansley
Anglický botanik a průkopník ve vědě o ekologii.
Chakrabarty
Bengálsko-americký mikrobiolog, vědec a badatel, nejvíce pozoruhodný pro svou práci v řízeném vývinu a jeho roli při vývoji geneticky modifikovaného organismu s využitím plazmidového přenosu při práci v Genetickém inženýrství, jehož patent vedl k orientačnímu případu Nejvyššího soudu, Diamond versus ChakrabartyBengálsko-americký mikrobiolog, vědec a badatel, nejvíce pozoruhodný pro svou práci v řízeném vývinu a jeho roli při vývoji geneticky modifikovaného organismu s využitím plazmidového přenosu při práci v Genetickém inženýrství, jehož patent vedl k orientačnímu případu Nejvyššího soudu, Diamond versus Chakrabarty. More.
Charles Darwin
britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie. Evoluční teorii opíral o přírodní výběr a pohlavní výběr.
Charles Taylor
kanadský sociolog, politický vědec a filosof a římský katolík. Zabývá se hlavně politickou filosofií, etikou a dějinami filosofie, několikrát také sám kandidoval v parlamentních volbách. Většinou bývá pokládán za komunitaristu.
Chauncey Starr
Americký elektrotechnik a odborník na jadernou energii.
Christopher Hinton, Baron Hinton of Bankside
Britský jaderný inženýr a vedoucí stavby Calder Hall, první velké komerční jaderné elektrárny na světě.
David Attenborough
britský přírodovědec, popularizátor, režisér, scenárista a dokumentarista. Jeho obličej i hlas jsou již přes 60 let spjaty s popularizací přírodních krás celého světa. Jeho nejznámějším dílem je devět sérií o různorodosti života na Zemi
Derek Muller
Kanadský vědecký popularizátor, filmař, televizní osobnost a vynálezce původem z Austrálie, který je nejlépe známý svým kanálem YouTube Veritasium. Muller se od roku 2017 také objevil jako korespondent ve webové sérii Netflix Bill Nye Saves the World
Diana Fossey
americká bioložka zabývající se studiem života goril horských. Po setkaní se známým primatologem Louisem Leakeym při cestě po Africe v roce 1963 se rozhodla studovat život gorily horské v pohoří Virunga.
Dixy Ray
Americký vědec a politik, který sloužil jako 17. guvernér amerického státu Washington. Různě popsaná jako idiosynkrativní a „směšně chytrá“, byla první vládní ženou a guvernérem během erupce Mount St. Helens v roce 1980. Byla zastáncem atomové energie.
Ernest Jones
britský (velšský) neurolog, psychoanalytik a oficiální Freudův životopisec. Byl prvním praktikujícím analytikem v Británii, a jako takový se stal šiřitelem psychoanalýzy v anglofonním světě. Vytvořil první překlady Freudových textů do angličtiny. V letech 1920–1930 byl prezidentem Mezinárodní psychoanalytické asociace. Jeho nejvýznamnějším teoretickým příspěvkem je zřejmě studie o noční můře (alptraum) z roku 1931. Věnoval též studii Shakespearově Hamletovi. Nejznámějším jeho dílem je třídílný životopis Sigmunda Freuda.
Ernest Rutherford
novozélandský fyzik. Bývá považován za zakladatele jaderné fyziky. Zkoumal radioaktivní rozpad chemických prvků, navrhl koncept poločasu rozpadu a záření vzniklá rozpadem prvků rozdělil na α, β a γ.
Eugene Odum
Americký biolog na univerzitě v Gruzii známý pro svou průkopnickou práci na ekosystémové ekologii. On a Howard T. OdumAmerický ekolog. Je známý svou průkopnickou prací v ekosystémové ekologii a za své provokativní návrhy na dodatečné termodynamické zákony, které informoval o své práci na teorii obecných systémů. More napsali populární ekologickou učebnici Základy ekologie publikovaná v roce 1953. Odum School of Ecology je jmenována na jeho počest.
Fred Singer
Rakouský americký fyzik a emeritní profesor vědy o životním prostředí na univerzitě ve Virginii. Studoval jako atmosférický fyzik a je známý svou prací v oblasti kosmického výzkumu, znečištění atmosféry, raketové a satelitní techniky, jeho dotazování na souvislost mezi zářením UV-B a melanomem a mezi CFC a stratosferickým ozonem, veřejné ohrožení zdravotních rizik pasivního kouření a jako obhájce popření klimatických změn.
Frederick Lindemann, 1st Viscount Cherwell
Britský fyzik a vlivný vědecký poradce britské vlády od počátku čtyřicátých let do počátku padesátých let, zvláště u Winstona Churchillabritský politik, premiér Spojeného království v letech 1940–1945 a 1951–1955. Také spisovatel (Nobelova cena za literaturu 1953), historik, žurnalista, voják a zákonodárce. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století More. V době druhé světové války obhajoval „bombardování“ nebo „strategické bombardování“ německých měst a civilních domovů tím, že falešně informoval Winstona Churchillabritský politik, premiér Spojeného království v letech 1940–1945 a 1951–1955. Také spisovatel (Nobelova cena za literaturu 1953), historik, žurnalista, voják a zákonodárce. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků 20. století More o studii o psychologickém dopadu německého Birminghamského Blitzu a Hull Blitz na místní obyvatele. Také pochyboval o sofistikovanosti nacistické technologie radaru a existenci jeho zbraňovém raketovém programu „V“ .
Frederick Soddy
anglický radiochemik, který spolu s Ernestem Rutherfordem dokázal, že radioaktivita je způsobena jadernou přeměnou prvků. Také prokázal existenci izotopů některých radioaktivních prvků. Získal Nobelovu cenu za chemii za rok 1921.
George R. Price
Americký genetik zabývající se populací .Původně fyzikální chemik a později vědecký novinář, přestěhoval se do Londýna v roce 1967, kde pracoval v teoretické biologii u laboratoře Galton a činil tři důležité příspěvky: nejprve změnil práci W.D. Hamiltona na rodový výběr s novou cenovou rovnicí, která obhájila skupinu výběr; za druhé, zavedení (s Johnem Maynardem Smithem) konceptu evolučně stabilní strategie (ESS), ústřední koncepci v teorii herdisciplína aplikované matematiky, která analyzuje široké spektrum konfliktních rozhodovacích situací, které mohou nastat kdekoliv, kde dochází ke střetu zájmů. Herně-teoretické modely se pak snaží tyto konfliktní situace nejen analyzovat, ale sestavením matematického modelu daného konfliktu a pomocí výpočtů se snaží nalézt co nejlepší strategie pro konkrétní účastníky takových konfliktů. Teorie her se uplatňuje v mnoha oblastech lidské činnosti od politologie a válečnictví přes ekonomii a sociologii až po biologii a psychologii. More; a za třetí formalizovat Fisherovu základní větu o přirozeném výběru.
Glenn Seaborg
americký jaderný chemik. Za objevy transuranůzískal spolu s Edwinem Mattisonem McMillanem roku 1951 Nobelovu cenu (byl objevitelem všech transuranů až do čísla 102). V otázkách vědy a výchovy radil devíti americkým prezidentům. Ještě za jeho života byl po něm pojmenován chemický prvek s protonovým číslem 106 – seaborgium.
Göran Löfroth
švédský vědec, který se vyjádřil k environmentálním problémům: „Stojíme před možností lidské tragédie globálních rozměrů, pokud nebudeme omezovat naše současné aktivity. Měli bychom počkat, než se katastrofa uskuteční předtím, než přijmeme opatření?“
Gregory Berns
Americký neuroekonom, neurolog, profesor psychiatrie, psycholog a spisovatel
Gustave Le Bon
francouzský sociální psycholog, sociolog, antropolog a amatérský fyzik. Je představitelem psychologismu. Zabýval se psychologií národů. Byl členem francouzské armády ve francouzsko-pruské válce. Po válce hodně cestoval, na svých cestách analyzoval obyvatele zemí, které navštívil. Jeho názory byly poměrně konzervativní, kritizoval demokracii a socialismus. Na svých cestách vynalezl přenosný kefalometr.
Harald Leupold-Löwenthal
Rakouský neurolog a psychoanalytik známý pro svou účast na založení Muzea Sigmunda Freudalékař-neurolog, psycholog a zakladatel psychoanalýzy. Vytvořil psychoterapeutickou metodu založenou na volných asociacích pacienta, vytvoření přenosového vztahu s ním a na interpretaci jeho promluv, snů, přenosových emocí a odporu během terapie. More v roce 1971 a jeho dalšího vývoje. Spoluzakladatel Společnosti Sigmunda Freudalékař-neurolog, psycholog a zakladatel psychoanalýzy. Vytvořil psychoterapeutickou metodu založenou na volných asociacích pacienta, vytvoření přenosového vztahu s ním a na interpretaci jeho promluv, snů, přenosových emocí a odporu během terapie. More.
Henri Becquerel
francouzský fyzik, nositel Nobelovy ceny za fyziku v roce 1903 za objev přirozené radioaktivity.
Howard T. Odum
Americký ekolog. Je známý svou průkopnickou prací v ekosystémové ekologii a za své provokativní návrhy na dodatečné termodynamické zákony, které informoval o své práci na teorii obecných systémů.
Hugh Iltis
profesor botaniky na univerzitě Wisconsin-Madison, který je nejlépe známý pro své objevy v domestikaci kukuřice. Vyrostl v Brně v Československu a v lednu 1939 emigroval do Spojených států, jen několik týdnů před nacistickou invazí do Československa v březnu 1939. Jeho otec Hugo Iltis, učitel na brněnském gymnáziu, byl botanik a genetik. Byl prvním životopiscem Gregora Mendela a hlasitý oponent nacistické eugeniky.
Ilan Pappe
vyhoštěný izraelský historik a socialistický aktivista. Je profesorem na Vysoké škole sociálních věd a mezinárodních studií na univerzitě v Exeteru ve Spojeném království, ředitel univerzitního Evropského střediska pro palestinské studium a spoluřešitel Exeter centra pro etnopolitické studie.
Jacque Fresco
americký multidisciplinární vědec a filozof, sociolog, architekt, designér, sociální inženýr, pedagog a futurolog. Ve známost vešel svou snahou o racionální využití všech dostupných vědeckých, psychologických a sociologických poznatků pro lepší buducnost celého lidstva a ochranu planety a její přírody, které zkoncentroval ve svém Projektu Venus
Jared Diamond
americký vědec a spisovatel. V současnosti je profesorem geografie a fyziologie na UCLA. Proslavil se populárně-naučnými knihami Třetí šimpanz, Osudy lidských společností a Kolaps.
Jay Wright Forrester
americký vědec a výzkumník, zakladatel systémové dynamiky a průkopník v oblasti kybernetiky a počítačů.
Joseph Campbell
americký komparativní religionista. Hlavním tématem, kterým se zabýval, byla otázka mýtu.
Leo Szilard
Maďarský německý a americký fyzik a vynálezce. On pojal reakci jaderného řetězce v 1933, patentoval myšlenku jaderného reaktoru s Enrico Fermi v 1934, a koncem 1939 napsal dopis pro Albert Einstein je podpis, který vyústil v Manhattan projekt který stavěl atomovou bombu.
Lise Meitner
významná rakouská fyzička působící v oboru jaderné fyziky a radioaktivity.
Loren Carpenter
Výzkumník a vývojář počítačové grafiky. Je spoluzakladatelem a hlavním vědcem Pixar Animation Studios. Je spoluautorem renderovacího algoritmu Reyes a je jedním z autorů softwaru PhotoRealistic RenderMan, který implementuje Reyes a renderuje všechny filmy společnosti Pixar.
Margaret Mead
americká antropoložka. Vystudovala psychologii, byla žačkou Franze Boase, který ji přivedl k antropologii. Dělala terénní výzkumy na Samoy v Polynésii, kde se snažila dokázat ideu kulturního determinismu. Její sestra Priscilla Ann „Pam“ Meadová (1911–1959) se v roce 1935 provdala za Leo Rostena, spisovatele židovského původu.
Marie Curie-Skłodowská
významná francouzská vědkyně polského původu. Většinu svého života strávila ve Francii, kde se zabývala výzkumy v oblasti fyziky a chemie. K jejím největším úspěchům patří:
- teorie radioaktivity
- technika dělení radioaktivních izotopů
- objev dvou nových chemických prvků: radia a polonia.
Mark Mattson
Vedoucí laboratoře neurověd v Národní institutu pro stárnutí Intramural Research Program Národní institut pro stárnutí. Je také profesorem neurologie na Univerzitě Johns Hopkins.
Napoleon Chagnon
Americký antropolog, profesor antropologie na univerzitě v Missouri v Kolumbii a člen Národního akademie věd. Je známý svou dlouhodobou etnografickou polní prací mezi Yanomamö, společností domorodců z Amazonie, ve kterém využíval evoluční přístup k pochopení společenského chování, pokud jde o genetickou příbuznost.
Otto Hahn
německý chemik, který v roce 1944 obdržel Nobelovu cenu za chemii. Je považován za průkopníka v oblasti radioaktivity a radiochemie a Glennem T. Seaborgem označen za otce jaderné chemie.
Pierre Curie
francouzský fyzik a chemik, manžel Marie Curie-Skłodowské. V roce 1903 obdržel společně se svojí ženou a Henri Becquerelem Nobelovu cenu za fyziku za výzkum přirozené radioaktivity.
Richard Dawkins
britský zoolog, etolog a biolog. Na širší veřejnost má vliv jako popularizátor evoluční teorie a sociobiologie. Před svým odchodem do důchodu v roce 2008 působil jako profesor na univerzitě v Oxfordu. Dále působí jako spisovatel.
Robert Metcalf
Americký entomolog, ekologický toxikolog a chemický ekolog zaměřením na hmyz.
Robert Oppenheimer
americký teoretický fyzik, nejznámější svou účastí v projektu Manhattan, kde řídil vývoj první jaderné zbraně v tajné laboratoři v Los Alamos v Novém Mexiku
Samuel T. Cohen
Americký fyzik, který je obecně připočítán jako otec neutronové bomby.
Stephen Hawking
britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace a v letech 1979 až 2009 zastával post lukasiánského profesora matematiky na Univerzitě v Cambridgi.
Steven Jones
Americký fyzik. Mezi vědci, Jones stal se známý pro jeho dlouhý výzkum mion-katalyzované fúze a geo-fusion. Jones je také známý pro svou asociaci s teorií spiknutí z 11. září
Stuart Pimm
Americký-britský biolog a teoretický ekolog specializující se na vědecký výzkum biologické rozmanitosti a biologie ochrany přírody.
Sylvia Earle
Americký mořský biolog, průzkumník, autor a přednášející. Od roku 1998 byla rezidentem National Geographic. Earle byla první vedoucí vědeckou pracovnicí americké národní oceánské a atmosférické správy a byla jmenována Time Magazine jako první hrdina pro planetu v roce 1998.
Valerij Legasov
sovětský vědec v oboru anorganické chemie, člen Akademie věd Sovětského svazu. Známým je ovšem především díky funkci vedoucího vyšetřovací komise Černobylské havárie. Jako pracovník Kurčatovova institutu, který navrhl v Černobylu (a jinde v SSSR) používaný RMBK reaktor, znal rozsah a důsledky Černobylské katastrofy už v době, kdy oficiální místa katastrofu zlehčovala, přesto musel vystupovat v souladu s oficiálním stanoviskem vedení státu.
Victor Gilinsky
Vedoucí oddělení fyzikálních věd společnosti Rand Corporationprestižní americká výzkumná instituce, jejímž posláním je "hledat řešení důležitých společenských problémů, které napomohou společnostem po celém světě být bezpečnější, zdravější a více prosperující". More před svým jmenováním do první komise pro jadernou regulaci (NRC) v prosinci 1974.
W. D. Hamilton
Anglický evoluční biolog, široce uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších evolučních teoretiků 20. století. Proslavil se svou teoretickou prací, která vysvětluje přísný genetický základ existence altruismu, což je vhled, který byl klíčovou součástí vývoje geneticky orientovaného pohledu na evoluci. Je považován za jeden z předchůdců sociobiologie, jak popularizoval E. O. Wilson. HamiltonAnglický evoluční biolog, široce uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších evolučních teoretiků 20. století. Proslavil se svou teoretickou prací, která vysvětluje přísný genetický základ existence altruismu, což je vhled, který byl klíčovou součástí vývoje geneticky orientovaného pohledu na evoluci. Je považován za jeden z předchůdců sociobiologie, jak popularizoval E. O. Wilson. Hamilton také publikoval důležitou práci o poměrech pohlaví a vývoji pohlaví. Od roku 1984 až do své smrti v roce 2000 byl profesorem Royal Society Research na Oxfordské univerzitě. More také publikoval důležitou práci o poměrech pohlaví a vývoji pohlaví. Od roku 1984 až do své smrti v roce 2000 byl profesorem Royal Society Research na Oxfordské univerzitě.
Корякин Юрий Иванович
Podílel se na práci na vytvoření první světové jaderné elektrárny (Obninsk) a dalších reaktorových zařízeních pro energetické a speciální účely. Vypracoval některé nové ekonomické kategorie, které tvoří základ metodiky ekonomiky jaderných elektráren a zatížení jaderných reaktorů. Inicioval práce na zpracování studií proveditelnosti a vliv nových typů jaderných reaktorů pro energeticky náročné průmyslové technologie v některých tradičních průmyslových odvětví a energetiky. – hutnictví, chemie, dálkové vytápění apod. po Černobylské havárii a to zejména po rozpadu SSSR. Pracoval na tématech se zaměřením na sociální, ekonomicko-geografické a další faktory vlivu na jadernou energii, jakož i zvláštnosti její existence a rozvoje v přírodních a klimatických podmínkách a účast na nových energeticky-ekonomických procesech ve světě.